XIV Koncert "Serce za Serce"
Archiwum

10 grudnia 2005 r. godz. 19.00

[inline:01]Tegoroczna, XIV edycja koncertu z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz Carrantuohill Music Group odbyła się 10 grudnia o godz. 19.00 w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Całość gali poprowadziła Krystyna Loska. Koncert rejestrowany był przez Telewizję Polską, a patronat honorowy nad imprezą objęli: marszałek województwa śląskiego – Michał Czarski oraz Prezydent Zabrza Jerzy Gołubowicz.

Koncerty „Serce za serce” organizowane są od 1992 r. Ich trzynastoletnia tradycja wiąże się z tak znakomitymi wykonawcami jak: Placido Domingo, José Carreras i Montserrat Caballé, June Anderson, Michel Legarnd, Chris de Burgh i wieloma innymi znanymi i lubianymi.

Promocja własnej działalności, podziękowanie i uhonorowanie tych, którzy najhojniej wspierają postęp prac naukowo-badawczych nad klinicznym wdrożeniem najnowszych metod ratowania ludzkiego życia, gdy zagrożone jest serce, to przesłanie koncertów „Serce za serce”, organizowanych corocznie przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu.

Muzyczno – taneczna oprawa uświetnić ma ceremonię wręczania srebrnych statuetek „Oskar Serca”, które Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii dedykuje swym najhojniejszym sprzymierzeńcom. Decyzją Rady Fundacji z 8 listopada 2005 r. laureatami statuetki „Oskar Serca’2005” zostali: Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. - Jastrzębie Zdrój; Akuna Polska Spółka z o.o. – Katowice, EnergiaPro Koncern Energetyczny S.A. – Wrocław, P. P. H. Eldex – Medical – Wiry oraz Andrzej Podsiadło.

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk

to instytucja nadzwyczajna. Artystyczna synteza muzyki, tańca i śpiewu o ludowych korzeniach. Fenomen budzący podziw, zachwyt i szacunek, nie tylko światowych odbiorców i twórców kultury wysokiej, ale i tych którzy odwiedzają filharmonie, teatry czy opery jedynie z okazji świąt państwowych czy rodzinnych. Bez zbytniej przesady można stwierdzić, że nawet pracownik służby zdrowia, egzystencjalny poeta średniego pokolenia, czy mieszkaniec Niziny Mazowieckiej ma ze "Śląskiem" jedynie pozytywne skojarzenia. Dzieje się tak dlatego, gdyż od 50 lat "Śląsk" prezentuje najwyższy poziom umiejętności wykonawczych. Profesjonalna orkiestra, chór i perfekcyjne układy taneczne to znaki firmowe zespołu. Wierność tradycji w zakresie kolorytu i kroju strojów, technik tańca, melodii - kolejne atuty Zespołu - nie przeszkadzają w tworzeniu jak najbardziej współcześnie porywającego widowiska. Wspólna, długoletnie praca, wspólne przebywanie (większość artystów mieszka w Koszęcinie i miastach Śląska) pozwoliły wypracować skuteczną formułę działania. Realizując, zbiorowym wysiłkiem, śmiałe, indywidualne wizje Stanisława Hadyny i Elwiry Kamińskiej, zespół stworzył kanon w dziedzinie interpretacji muzyki ludowej oraz inscenizacji polskiego tańca ludowego i narodowego. Czerpiąc przy współpracy z etnografami i folklorystami, z bogatej tradycji i kultury Śląska", jak i innych regionów Polski, chroni i zachowuje dla współczesnych to dziedzictwo. Czyni je wciąż żywym i atrakcyjnym dla dzisiejszego widza Z drugiej strony Zespół ciągle wzbogaca i poszerza swój repertuar (m.in. o utwory muzyki klasycznej i sakralnej czy mniejsze formy). Bogaty program, żywo odbierany przez szeroki krąg odbiorców, pełni również ważną rolę edukacyjną. Nikogo nie dziwi występ "Śląska" w filharmonii albo na festynie z okazji ludowego święta.

[inline:05]Legenda "Śląska" trwa już 50 lat. w dniach obchodów tego jubileuszu wszyscy, którzy współtworzyli Zespół - dzisiaj sławną w świecie instytucję kultury - mogą mieć satysfakcję z uczestnictwa w czymś wyjątkowym. Działalność Zespołu "Śląsk" to część historii polskiej kultury i "kamyk" kultury światowej.

Wielu artystów budowało wyjątkowość "Śląska". Na samym szczycie stoi Stanisław Hadyna. Był człowiekiem wyrosłym z tradycji folkloru śląskiego. Kompozytor, dyrygent, literat.... To on stworzył Zespół. Jego pedagogiczna pasja i osobowość artystyczna sprawiły, że zespół potrafił trwać w zmieniających się politycznych i historycznych realiach. A kiedy zaczął się nowy rozdział historii kraju i Europy, potrafił powrócić i dać nowy impuls do tworzenia. Impuls, który trwa do dzisiaj. To Hadynie zawdzięczamy, że w szkołach i "pod strzechami" możemy śpiewać piosenki "Od Siewierza", "Szła dzieweczka" , "Hej tam w dolinie". 50 lat temu zaczęła współtworzyć historię Zespołu także Elwira Kamińska. Zespół zawdzięcza Kamińskiej ukształtowanie inscenizacji i stylizacji polskiego tańca ludowego i narodowego, system kształcenia baletowego, dobór kostiumów scenicznych. Ich pracę kontynuowali następcy, między innymi: Władysław Stefanik - balet, Alina Ilnicka - chór, Józef Klimanek - orkiestra. Przez półwiecze wszystkie kulturalne wątki "Śląska" prowadzą do Koszęcina. Do pięknego klasycystycznego pałacu, parku jesieniąemanującego nostalgią przemijania, a na wiosnę tchnącego świeżością i pobudzającego do nowych wyzwań. To tutaj historia miesza się z dniem dzisiejszym, tutaj gościła telewizja, radio, prasa. To tutaj przed kamerami i mikrofonami mówili Hadyna i Kamińska, tutaj zawsze obecni byli dziennikarze. To miejsce, dzięki ludziom i magii sztuki, trwa w zmieniającej się rzeczywistości, zachowuje i twórczo przekształca tradycję, przyciąga publiczność i osobowości artystyczne. Obecni dyrektorzy Adam Pastuch i Jerzy Wójcik mają czytalnę wizję Zespołu: kontynuacja tradycji i wejście do Europy z polskim dziedzictwem kulturowym. Z tradycją, która potrafi wzbogacić Europę. Bo tak wielkie są narody, jak wielka jest ich kultura. Jubileusz pięćdziesięciu lat to w dzisiejszym świecie szybkich przemian imponująca data. Czerpiąc z tradycji i przeszłości, patrzymy w przyszłość i wspierajmy zjawisko jakim jest Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk"

Grupa CARRANTUOHILL

istnieje od 1987 roku. Wykonuje tradycyjną muzykę celtycką rodem z Irlandii i Szkocji. Swój bogaty repertuar opiera na "celtyckich korzeniach" dodając do nich własne opracowania aranżacyjne. Wykorzystuje przy tym bardzo stylowe instrumentarium (skrzypce, uilleann pipes, bouzuki, cittern, bodhran, flety, tin whistles, akordeon, mandolina, gitara akustyczna) a ponadto instrumenty perkusyjne, klawiszowe oraz gitarę basową.

CARRANTUOHILL wielokrotnie gościł w IRLANDII. W 1994 roku jako uczestnik warsztatów muzycznych South Sligo Summer School w Sligo, prowadzonych przez najlepszych znawców i wykonawców muzyki irlandzkiej, gdzie bardzo owocne okazały się zarówno warsztaty muzyczne jak i gorące sesje z irlandzkimi muzykami w pubach. W 1997, 1999 i 2004 roku koncertując m.in. na jednym z największych irlandzkich festiwali - "Cork Folk Festival" oraz w słynnym "Fox`s Pubie" czy też w "St`Anns Church" w Dublinie. Koncerty Carrantuohill odbywały się również w Galway oraz ostatnio w lipcu 2005 roku na jednym z największych festiwali „Dancing with Lunasa” w malowniczym zamku w Kinnitty.

W Irlandii powstawały też liczne teledyski zespołu.

W 1998 roku CARRANTUOHILL koncertował w USA na osobiste zaproszenie Czesława Miłosza tworząc muzyczną oprawę Międzynarodowego Festiwalu Poetyckiego w Claremont McKenna College w Kalifornii. [inline:03]

CARRANTUOHILL zrealizował dotąd ponad 1000 koncertów w kraju i za granicą. Ważniejsze z nich to:
• Teatr Wielki - Warszawa (2000) - Koncert Wielkanocny
• Sala Kongresowa - Warszawa (2003)- koncert promujący płytę "INIS"
• Studio radiowe PR3 im. Agnieszki Osieckiej - Warszawa (2000 i 2003) - koncerty "live"
• Teatr ROMA - Warszawa (2005) - Koncert z okazji St.Patrick`s Day
(z udziałem m.in: Anny Dymnej, Joel`a HANNA i Midnight Court)
• festiwal "Roches Celtiques" w Rochetaillee we Francji - (2004 i 2005)
• „Heart of Ireland” - tour in Germany (2005) – koncerty wraz z grupą tańca irlandzkiego REELANDIA
• Moscow Tour - (1994) - trasa po moskiewskich pubach z marką Guinness
• St.Patrick Week in Germany - (1994) - trasa koncertowa z irlandzkim muzykiem Bobem Balesem
• Rose of Tralee - Hannover (1994)
• Halloween Tour in Germany - (1994)
• festiwal "Colours of Ostrava" w Czechach - (2003 i 2004)
• Piknik Country - Mrągowo (1992 i 1994)
Osobny rozdział w karierze grupy stanowią koncerty na scenie "Przystanku Woodstock", z którym zespół jest związany od jego pierwszej edycji, a od 2002 roku występuje dodatkowo w roli współorganizatora Folkowej Sceny tego największego w Europie festiwalu.
Grupa otrzymała z rąk Jurka Owsiaka prestiżową nagrodę Złotego Bączka za najlepsze "kręcenie publicznością" podczas Przystanku Woodstock w 1998 roku.
CARRANTUOHILL miał zaszczyt reprezentować Polskę również na festiwalu Euro Woodstock w Budapeszcie (1995).
[inline:04]
CARRANTUOHILL ma na swym koncie wiele wspólnych występów z uznanymi artystami. W 1997 roku odbył trasę koncertową ze szkocką grupą The Battlefield Band. Zespół występował również z Maire Breatnach, Sands Family, Deaf Shepheard, Geraldine McGowan & Friends oraz Midnigth Court organizując wspólne z nimi koncerty w Polsce. Na tej samej scenie zespół spotkał się również z wirtuozem irlandzkich ullieann pipes Liam`em O`Flynn`em oraz czołowym gitarzystą Arty McGlyn`em podczas prestiżowego Spotkania Poetów w Krakowie. Z legendarnym Jackie Daly`m CARRANTUOHILL spotkał się w irlandzkim Cork.
Wielkim Gościem zespołu był również Midge URE (ex Ultravox), który uświetnił koncert promujący płytę INIS w warszawskiej Sali Kongresowej.
Polscy artyści, z którymi CARRANTUOHILL dotąd współpracował: Anna Maria JOPEK, Anita LIPNICKA, FIOLKA Najdenowicz, Stanisław SOJKA, Paweł KUKIZ, Kuba BADACH, Robert KASPRZYCKI, Urszula DUDZIAK, Wojciech KAROLAK, Tomasz SZUKALSKI, Marek RADULI, Krzysztof ŚCIERAŃSKI, Bernard MASELI.

Seamus Heaney - irlandzki poeta, laureat Nagrody Nobla w 1995 r. - po kilku spotkaniach z zespołem, stwierdził: "...nieoczekiwanie poczułem się jak w domu podczas spotkania z zespołem Carrantuohill, polskimi muzykami grającymi irlandzkiego jiga i reela w takim stylu i z takim szelmostwem, że nawet Irlandczycy nie zrobiliby tego lepiej."

oprac. organizator