Chiński Cyrk Akrobatyczny
Archiwum

20 listopada 2005 r. godz. 17.00

[inline:01]Chiński Cyrk Akrobatyczny goszczący w Polsce pochodzi z prowincji Shaanxi, która była centrum chińskiej polityki, ekonomii i kultury przez ponad 1000 lat. Tu powstała pierwsza wielka dynastia, której największym skarbem jest słynna Terakotowa Armia, tu zrodziła się idea Wielkiego Muru oraz rozpoczęło się tworzenie Imperium Chińskiego. Stąd też rozpoczynał swój bieg Jedwabny Szlak, łączący Chiny z Europą. Dzisiaj jest to jedno z najciekawszych i najbogatszych kulturalnie miejsc w całych Chinach. Shaanxi słynie z bogatej oferty kulturalnej i wielkiej otwartości na świat. Spośród dziesiątków instytucji kulturalnych większość prezentuje się również poza Chinami w Europie, Azji, Ameryce czy Afryce.

Cyrk Akrobatyczny z Shaanxi jest jednym z najczęściej podróżujących zespołów, którego pokazy zyskały uznanie na wielu festiwalach i prezentacjach sztuki akrobatycznej. W swoim repertuarze łączy bogactwo chińskiej tradycji z elementami tradycyjnych sztuk walki, takich jak kung-fu.

Sztuka akrobacji jest prawdziwą perłą w skarbcu chińskiej tradycji teatralnej. Pierwsze jej przykłady pochodzą sprzed ponad 2000 tysięcy lat, z czasów pierwszego Cesarza Chin, twórcy Wielkiego Muru. Wizerunki akrobatów zachowały się na wielu starożytnych dziełach sztuki, dowodząc, iż pokazy cyrkowe były najważniejszą atrakcją na cesarskich dworach. Już wtedy akrobaci osiągnęli wyżyny sztuki, tworząc najważniejsze i najtrudniejsze elementy obowiązującego do dziś repertuaru artystycznego. Zadziwiające zdolności chińskich akrobatów budziły podziw widzów i obrastały w legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ponieważ od najdawniejszych czasów akrobacja była bardzo ściśle związana z ludowymi zwyczajami i obrzędami, wiele jej elementów nawiązywało do chińskich tradycji, a używane rekwizyty wywodziły się bezpośrednio z codziennego życia.

Chińska akrobatyka dzisiaj...
Dzisiaj sztuka akrobatyczna należy do najważniejszych dziedzin narodowej kultury chińskiej i jest jej wizytówką na całym świecie. Dzięki tej popularności do naszych czasów zachowała się wspaniała, starożytna tradycja i repertuar doskonalony przez tysiące lat. W całych Chinach istnieje kilkaset profesjonalnych zespołów, które podróżują niemal nieustannie po całym świecie, wszędzie budząc podziw i zachwyt perfekcją wykonania ewolucji oraz wspaniałymi kostiumami i tradycyjną chińską oprawą muzyczną. Przedstawienia chińskiego cyrku są niezwykłe również dlatego, iż widowiska oparte są całkowicie na programie artystycznym stworzonym dzięki niezwykłym zdolnościom akrobatów, całkowicie bez udziału zwierząt.

Niektóre elementy tradycyjnej chińskiej sztuki akrobatycznej:

Taniec lwów
Jest to jeden z najbardziej znanych elementów chińskiego cyrku. Wywodzi się z tradycyjnego ludowego tańca chińskiego, w którym dwa lwy: dorosły (grany przez dwóch akrobatów) oraz młody (grany przez jednego akrobatę) prezentują niezwykłe umiejętności, wykonując skomplikowane ewolucje i prezentując z jednej strony żywiołowość i siłę, a z drugiej spokój i zrównoważenie charakteru króla zwierząt. Taniec lwów ma także znaczenie magiczne, jako że lew tradycyjnie symbolizuje szczęście i dobrobyt. Jest to nieodłączny element obchodów Nowego Roku w Chinach.

[inline:02]Wirujące talerze
To jeden z najstarszych elementów tradycyjnej chińskiej akrobatyki. Wykonanie tej sztuki wymaga od akrobatów niezwykłej koncentracji i wielu lat ćwiczeń. Najlepsi z nich są w stanie wirować nawet 12 talerzami, trzymanymi na pałąkach w jednej dłoni. Ewolucje wykonują ubrane w przepiękne, barwne kimona akrobatki.


[inline:03]Ewolucje rowerowe
Chińczycy słyną ze swego zamiłowania do jazdy na rowerze. Po ulicach miast podróżuje niemal 800 milionów cyklistów! Jednak sztuka, którą prezentują chińscy akrobaci daleka jest od tradycyjnego sposobu przemieszczania. Niezwykłe umiejętności gimnastyczne, niespotykane wyczucie równowagi i doskonałe zgranie zespołu pozwala na wykonywanie wyczynów z pozoru całkowicie niemożliwych.


[inline:04]Kołysząca się latarnia
Ta pełna gracji i elegancji sztuka wywodzi się z dworów pierwszych chińskich cesarzy. Już wtedy osiągnęła najwyższą doskonałość. Na pokaz składa się nie tylko niezwykła choreografia, ale także tradycyjna chińska muzyka oraz niezwykła gra świateł płonących świec.


Pagoda z krzeseł
Tradycyjna sztuka tworzenia niebotycznych konstrukcji z krzeseł, na które wspinają się akrobaci także nawiązuje do starożytnej tradycji akrobatycznej. Zapierający dech w piersiach widok karkołomnej konstrukcji nie pozwala obojętnie podziwiać tego niezwykłego wyczynu.