Muzyka Świata: Bliżej Bałkanów
Archiwum

W marcu w Kawiarni Artystycznej DMiT rozpoczął się cykl imprez Muzyka Świata, podczas których prezentowane były dźwięki, zwyczaje i kultura wybranego kraju. Pierwsze spotkanie, Bliżej Bałkanów, odbyło się 2 marca o godz.19.00.

Niektórzy mówią, że są miejsca na świecie, które mają moc przyciągania i uzależniania od siebie. Do tej grupy z pewnością należą Bałkany, które są jak filmy Emira Kusturicy - albo się je kocha, albo nienawidzi. Za sprawą ich intensywności i wyrazistości nikt nie przechodzi obok nich obojętnie. Niezwykła przyroda, skaliste góry, jeziora, wzgórza, doliny; burzliwa historia, w tym także najnowsza, eklektyczna kultura, wspaniała kuchnia, muzyka, spontaniczni mieszkańcy - wszystko to składa się na niepowtarzalność tego zakątka Europy.
To na Bałkanach od najdawniejszych czasów krzyżowały się drogi prowadzące z północy na południe i ze wschodu na zachód. Także dzięki temu kultura i obyczaje narodów bałkańskich są bogatą i różnorodną mozaiką elementów zapożyczonych z różnych cywilizacji.
Dzięki propozycji, którą przygotował Dom Muzyki i Tańca, udało się pokazać widzom klimatyczną atmosferę Półwyspu Bałkańskiego.

W programie:

Prezentacja multimedialna „Kosowo – ziemia trzech kultur”. Materiał, który został zaprezentowany, jest efektem podróży członków zespołu Balkan Sevdah do Kosowa na festiwal Art Forum. Z bogatej dokumentacji zdjęciowej muzycy wybrali najciekawsze obserwacje i opatrzyli je komentarzami. Powstał subiektywny obraz współczesności tej ziemi i jej mieszkańców. Prezentacja została dodatkowo zilustrowana fragmentami muzycznymi pochodzącymi z tradycji terenów Bałkanów.
Dzięki temu obraz i dźwięk łączą się w całość i pozwalają widzowi przenieść się na 20 minut w zupełnie inny, egzotyczny i fascynujący świat.

Koncert zespołu Balkan Sevdah. Jest to zespół bałkańskiej muzyki folkowej, który powstał we wrześniu 2004 roku. Muzyka Balkan Sevdah inspirowana została folkiem pochodzącym z różnych regionów Półwyspu Bałkańskiego (Macedonia, Bułgaria, Bośnia, Serbia i Kosowo, Turcja). W repertuarze grupy znajdują się zarówno nastrojowe sevdalinki – miłosne pieśni z Bośni, jak i żywiołowe utwory wywodzące się z kultury cygańskiej z Serbii i Macedonii. Pomiędzy tymi skrajnymi nastrojami znajduje się serce muzyki – Pirin. Pieśni z tego regionu, niezwykle charakterystyczne, wielogłosowe, z nietypowymi współbrzmieniami są dla muzyków źródłem inspiracji. Rytmika i melodyka, a także surowość oryginalnych wykonań, pozwalają na różnorodne interpretacje tradycyjnych tematów.

Warsztaty 3 tańców bałkańskich – makedonsko oro 7/8, pravo horo 2/4, dajczovo horo 9/8.

Zespół ma na swoim koncie wiele znaczących występów, m.in. jako pierwszy polski zespół zagrał na największym folkowym festiwalu na Bałkanach – „Kopriwsztica 2005” w Bułgarii. Muzycy są także laureatami głównej nagrody na festiwalu „Mikołajki Folkowe2004”.


W skład Balkan Sevdah wchodzą: Łukasz Talarek - darabuka, instrumenty perkusyjne, Jan Trojanowski - flety, śpiew, gitara, Robert Lipka - akordeon, śpiew, Marcin Zadronecki - śpiew, buzuki, tambura, instrumenty perkusyjne, Paulina Gyłybowa - art suport.


Oprac.: (ZUW)Galeria fotografii