Muzyka Świata: Bliżej Irlandii
Archiwum

DŹWIĘKI Z ZIELONEJ WYSPY

27 kwietnia odbyło się drugie spotkanie z cyklu Muzyka Świata. Tym razem poznaliśmy porywające dźwięki i kulturę Irlandii, którą zaprezentowała znana grupa Carrantuohill. Istnieje od 1987 roku, wykonuje zarówno tradycyjną muzykę celtycką rodem z Irlandii i Szkocji, jak i własne opracowania aranżacyjne oparte na „celtyckich korzeniach”. Wykorzystuje przy tym bardzo stylowe instrumentarium: skrzypce, uilleann pipes, bouzuki, cittern, bodhran, flety, tin whistles, akordeon, mandolina, gitara akustyczna, poszerzając brzmienie o instrumenty perkusyjne, klawiszowe oraz gitarę basową.
 

Grupa wielokrotnie gościła w Irlandii, m.in.: w 1994 roku jako uczestnik warsztatów muzycznych South Sligo Summer School w Sligo, prowadzonych przez najlepszych znawców i wykonawców muzyki irlandzkiej. Później kolejno w 1997, 1999 i 2004 roku koncertując m.in. na jednym z największych irlandzkich festiwali – „Cork Folk Festiwal” oraz w słynnym „Fox`s Pubie”, czy też w „St`Anns Church" w Dublinie. Irlandzkie koncerty Carrantuohill odbywały się również w Galway oraz podczas jednego z największych festiwali „Dancing with Lunasa" w malowniczym zamku w Kinnitty. W Irlandii powstawały też liczne teledyski zespołu.

Zespół zrealizował dotąd blisko 2000 koncertów w kraju i za granicą, a do ważniejszych należy występ w 1998 r. w USA na osobiste zaproszenie Czesława Miłosza, kiedy to muzycy stworzyli muzyczną oprawę Międzynarodowego Festiwalu Poetyckiego w Claremont McKenna College w Kalifornii.Osobny rozdział w karierze grupy stanowią koncerty na scenie "Przystanku Woodstock", z którym Carrantuohill jest związany od jego pierwszej edycji, a od 2002 roku występuje dodatkowo w roli współorganizatora Folkowej Sceny tego największego w Europie festiwalu. Zespół otrzymał z rąk Jurka Owsiaka nagrodę Złotego Bączka za najlepsze "kręcenie publicznością" podczas Przystanku Woodstock w 1998 roku.

Carrantuohill ma na swym koncie wiele wspólnych występów z uznanymi artystami, m.in.: ze szkocką grupą The Battlefield Band, Maire Breatnach, Sands Family, Deaf Shepheard, Geraldine McGowan & Friends oraz Midnigth Cort, z wirtuozem irlandzkich ullieann pipes - Liam`em O`Flynn`em oraz czołowym gitarzystą Arty McGlyn`em. Z legendarnym Jackie Daly`m CARRANTUOHILL spotkał się w irlandzkim Cork, natomiast w Kinnitty dzielił scenę z wybitnym Donall`em Lunny i John`em Carty.

Seamus Heaney - irlandzki poeta, laureat Nagrody Nobla w 1995 r. - po kilku spotkaniach z zespołem, stwierdził: "...nieoczekiwanie poczułem się jak w domu podczas spotkania z zespołem Carrantuohill, polskimi muzykami grającymi irlandzkiego jiga i reela w takim stylu i z takim szelmostwem, że nawet Irlandczycy nie zrobiliby tego lepiej."

Oprac.: (ZUW)
 
Galeria fotografii