Bębniarze Yamato nadchodzą
Archiwum

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w ZabrzuPo ogromnych sukcesach na całym świecie bębniarze Yamato odwiedzili nasz kraj. 31 maja 2007 r. w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji zaprezentowali nowy program „SHIN-ON–Rytm serca”. Występ bębniarzy z Japonii to niezwykłe połączenie odgłosów bębnów z dźwiękami tradycyjnych instrumentów strunowych szarpanych (koto, chappa, shino-bue, samisen, kane). Artyści wspaniale interpretują muzyczne tradycje, które od wieków związane są z kulturą i religią Kraju Kwitnącej Wiśni.
 


W Zabrzu zaprezentowane zostało przedstawienie, podczas którego bębniarze posługiwali się kilkoma tuzinami bębnów, o średnicy sięgającej pięciu metrów i pałkami o wadze do 3,5 kilograma. Każdy występ wymaga ogromnej energii i jest tak wyczerpujący, że artyści potrzebują co najmniej kilkunastu godzin wypoczynku, aby zregenerować siły. Nie byłoby to możliwe bez setek godzin intensywnych treningów i koncentracji, którą widać w synchronizacji oraz tempie wykonywania utworów. Dopełnieniem wszystkiego są przepiękne, tradycyjne japońskie stroje.

Przedstawienie Yamato było niepowtarzalną okazją, aby poznać jeden z elementów tradycyjnej kultury Japonii, jakim jest muzyka taiko. Bębny taiko od wieków są związane z kulturą i religią tego kraju. Korzenie tej muzyki sięgają VI wieku, kiedy to dźwięk bębnów był wykorzystywany podczas bitew do zastraszenia wroga oraz komunikowania rozkazów. Później muzyka taiko nabrała znaczenia religijnego, stając się ważnym elementem uroczystości religijnych buddyzmu i shintoizmu.

Od czasu powstania w roku 1993 grupa występowała na całym świecie, pozostawiając niezapomniane wrażenia wśród widzów. Jak sami przyznają, najważniejsze dla nich jest przekazanie publiczności ogromnej energii drzemiącej od wieków w tradycyjnych bębnach.

Oprac.:(ZUW)
 
Galeria fotografii