Żmudzki i Malicki
Archiwum

17 maja w Kawiarni Artystycznej wystąpił heavy romantic acoustic duo: Żmudzki & Malicki.

Zafascynowany Hendrix'em, Santaną i Jimmi Page'em, Andrzej Żmudzki zmagania z gitarą rozpoczął jako trzynastolatek.
Współpracował z wieloma śląskimi zespołami, m.in.: Układ, Formuła Rockowa Street, Trans Foo Foo (laureaci I miejsca w Debiutach na Festiwalu Piosenki w Opolu w 1986 roku), brał także udział w kliku projektach znakomitego pianisty Krzysztofa Kobylińskiego.
Od ponad dwóch lat realizuje swój własny pomysł na występy solo na gitarze elektrycznej i syntezatorze gitarowym, z podkładem studyjnym.

Zmęczony nieco "elektryką" i elektroniką wpadł na pomysł stworzenia duetu gitar klasycznych, którego niewątpliwą inspiracją były nieco zapomniane już wyczyny Al Di Meoli, Paco De Lucii i Johna McLaughlin'a.

Michał Malicki naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku dwunastu lat. Jest uczniem m.in. prof. Rusina w katowickiej P.S.M. (dyplom w 1980 roku). Działał w zespołach studenckich, zawodowych grupach pop - rockowych oraz Formule Rockowej Street, gdzie po raz pierwszy współpracował z obecnym muzycznym partnerem Andrzejem Żmudzkim.
W 1984 roku został zaangażowany do Big Bandu Jerzego Miliana (Polskie Radio Katowice), gdzie przez 10 lat pełnił funkcję muzyka studyjnego, aranżera, kompozytora i dyrygenta.
Jest autorem kilkudziesięciu utworów na big band, piosenek dla wykonawców polskich oraz aranżacji dla potrzeb firm fonograficznych.
Współpracował z kompozytorem Zbigniewem Preisnerem, dzięki czemu uczestniczył w tworzeniu muzyki do filmów m.in.: Agnieszki Holland, czy Krzysztofa Kieślowskiego.
W 2005 roku występował w międzynarodowym Big Bandzie Davida Bentley'a na terenie USA.


Oprac.: (ZUW)