2007-05-07 Wystawa Cudowny świat Barbie i Lego
ArchiwumOd 12 kwietnia do 2 maja 2007 r. w Domu Muzyki i Tańca można było oglądać wystawę "The Wonderful World of Barbie and Lego". Już od pierwszych dni przyciągała tłumy zwiedzających, zarówno dzieci jak i dorosłych zainteresowanych niepowtarzalnymi kolekcjami lalek i klocków.

Ponad 1000 kolekcjonerskich lalek Barbie z całego świata, oryginalne konstrukcje z klocków Lego, kino, pokój zabaw – to wszystko skłoniło do przyjazdu także rzesze dziennikarzy.
Jednym ze zwiedzających był lubiany i popularny prezenter TVN Olivier Janiak, który wraz z ekipą zebrał materiał do relacji z otwarcia wystawy do swojego autorskiego programu - "Co za tydzień?".
Inne media o wystawie
 

Wystawa THE WONDERFUL WORLD OF BARBIE AND LEGO pobiła wszelkie rekordy frekwencji. Dwie najwspanialsze i najbardziej znane zabawki świata - lalki Barbie i klocki LEGO - zostały zaprezentowane wspólnie na jednej wystawie dla całej rodziny. Widzowie mogli zobaczyć setki najpiękniejszych lalek inspirowanych modą, muzyką, filmem i historią (począwszy od "Barbie nr 1" z 1959, stworzoną przez Ruth Handler, do współczesnych, kosztownych egzemplarzy kolekcjonerskich) oraz tysiące klocków.
To niewiarygodna kolekcja modeli, w tym: Ferrari, Statua Wolności, okręty i skomplikowane budowle. Fascynujące kształty i pomysłowa aranżacja bazuje na klockach Lego, które pojawiły się w supermarketach już w 1958 roku.

Tak samo niegdyś, jak i obecnie, Barbie i LEGO są niekwestionowanymi supergwiazdami dziecięcych pokoi na całym świecie. Przez ponad trzy pokolenia zestaw klocków lub lalka pod choinką były najbardziej oczekiwanym prezentem. Przy sprzedaży na kwotę niemal 4 miliardów dolarów Barbie ma bezkonkurencyjny tytuł bestsellera wszechczasów. Statystycznie lalka ta jest kupowana co 3 sekundy. Liczba wyprodukowanych dotąd klocków LEGO jest tak ogromna, że na każdego mieszkańca Ziemi przypadają obecnie 52 sztuki. Autor LEGO, stolarz Ole Kirk Christiansen, nawet nie marzył o takim sukcesie, gdy zakładał pierwszą fabrykę.

W kolekcji, którą można było zobaczyć na wystawie, znajdowały się wyjątkowo cenne egzemplarze, wyprodukowane na podobieństwo gwiazd kina i muzyki. Swoje wyjatkowe lalki mają takie gwiazdy jak Marylin Monroe, Elysabeth Toaylor, Audrey Hepburn oraz Shakira. Pod wpływem filmu „Gorączka sobotniej nocy” oraz muzyki Bee Gees i Abby powstała disco Barbie. Późniejsza lalka lat 80’ propagowała modę na aerobik i tenis, a także blask i szyk rodem z „Dallas” i „Dynastii”. Seria „Harley Davidson” pokazała lalkę w zupełnie innym wcieleniu – kultowej „Route 66”. Kolekcja „Lalki Świata” dała natomiast wgląd w modę i kulturę wielu krajów świata. Barbie lat 90’ to współczesna kombinacja kolorowego stylu, nowoczesnej mody i sportu.

Na wystawie można było również zobaczyć filmy z udziałem Barbie: "Dziadek do Orzechów", "Jezioro Łabędzie", "Barbie i magia Pegaza" oraz "Wróżkolandia". Na najmłodszych uczestników czekał wspaniały pokój gier i zabaw z mnóstwem lalek Barbie i klocków Lego, a na rodziców - kafeteria.

Oprac.:(ZUW)