Koncert kolęd Prywatnej Szkoły Muzycznej Veno’s Studio
Archiwum

18 grudnia 2007 r. godz. 19.00

Kawiarnia Artystyczna DMiT

„Na całej połaci śnieg…”

We wtorek, 18 grudnia 2007 r. o godz. 19.00, w Kawiarni Artystycznej Domu Muzyki i Tańca, odbył się koncert wokalno-instrumentalny w wykonaniu uczniów Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II st. VENO`S STUDIO z Zabrza.
W programie usłyszeliśmy tradycyjne kolędy, pastorałki oraz piosenki zimowe w wykonaniu wokalistek, słuchaczek szkoły, którym towarzyszyły instrumentaliści. Wystąpił także zespolik wokalno-instrumentalny.

Słowo „kolęda” pochodzi od łacińskiej nazwy pierwszego dnia każdego miesiąca „calendae”. Początkowo kolędy wywodziły się z tradycji ludowej, inspirowały także wielu znanych kompozytorów. Fryderyk Chopin w jednym ze swoich utworów wykorzystał na przykład fragment znanej kolędy „Lulajże Jezuniu”. Pastorałki to odmiana kolędy o wątkach zaczerpniętych z życia codziennego, które ze względu na swój świecki charakter nie są jednak wykorzystywane w nabożeństwach religijnych. Zgodnie z tradycją autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu. Najbardziej znaną kolędą, przetłumaczoną na ponad 300 języków i dialektów, jest „Cicha noc”, której także będzie można posłuchać tego grudniowego wieczoru.

Wstęp wolny.