2009-03-21 Zielona Wyspa Śląsk
Archiwum


Pierwszego dnia wiosny zespół Carrantuohill, wykonujący celtycką muzykę folkową, będzie głównym bohaterem wyjątkowego koncertu. Artyści, poprzez muzykę, pragną uświadomić widzom, że około 33 proc. powierzchni obecnego Śląska to tereny zielone i pod tym względem jest to drugi region w kraju! Pod hasłem Zielona Wyspa Śląsk dokonają połączenia uprawianej przez nich „zielonej muzyki” z elementami „śląskiego” artyzmu na najwyższym poziomie.
Zespół Carrantuohill pochodzi ze Śląska, na scenie występuje już od 21 lat i ma na swym koncie ponad 2000 zrealizowanych koncertów. Do sukcesów może zaliczyć zapewne nagrodę Fryderyka za ostatnią płytę, uznanie na największych europejskich festiwalach, a także udział w prestiżowym koncercie w USA na osobiste zaproszenie noblisty Czesława Miłosza.
Gośćmi zespołu, podczas koncertu w Domu Muzyki i Tańca, będą: balet zespołu Pieśni i Tańca Śląsk (w repertuarze tańców irlandzkich), zespół Dżem, Górnicza Orkiestra Dęta KWK Chwałowice, orkiestra szkockich dudziarzy Pipes & Drums, a także Paweł Kukiz, Robert Kasprzycki i Katarzyna Sobek. Gospodarzem i prowadzącym całość będzie Ernest Bryll – poeta, pierwszy polski ambasador w Irlandii, który część swojego życia wiąże również ze Śląskiem i w swoisty sobie sposób udowodni wiele wspólnych cech istniejących pomiędzy Ślązakiem a Irlandczykiem.
Przedstawienie składać się będzie z dwóch części, trwających około godziny każda.