2010-04-29 Bobby McFerrin ze zwycięzcą polskiego Mam Talent!
Archiwum


Podczas koncertu w Zabrzu, publiczność będzie świadkiem niezwykłego wydarzenia. Na scenie dojdzie do spotkania Marcina Wyrostka – zwycięzcy 2 edycji programu Mam Talent! i Bobby’ego McFerrina – wybitnego wokalisty i improwizatora wokalnego. Wspólny występ artystów będzie czystą improwizacją, więc można się spodziewać niesamowitych wrażeń.

Marcin Wyrostek jest akordeonistą i zwycięzcą II edycji programu Mam talent!. Absolwent i wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, wykładowca w Kolegium Nauczycielskim w Bytomiu oraz nauczyciel gry na akordeonie w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Zabrzu. Na stałe współpracuje z Teatrem Muzycznym w Gliwicach. Jest także członkiem Śląskiego Kwintetu Akordeonowego działającego przy Katedrze Akordeonu Akademii Muzycznej w Katowicach.

Bobby McFerrin, nazywany jednym z cudów światowej muzyki wystąpi 29 kwietnia w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Bobby McFerrin jest zdobywcą 10 nagród Grammy, uznawanym za jednego z najbardziej znanych na świecie innowatorów i improwizatorów wokalnych, jest wybitnym dyrygentem, twórcą jednej z najpopularniejszych piosenek końca XX wieku, a także zapalonym rzecznikiem edukacji muzycznej. Jego płyty sprzedały się w nadkładzie 20 milionów egzemplarzy, zaś współpraca z takimi artystami jak Yo-Yo Ma, Chick Corea i Herbie Hancock uczyniła z niego prawdziwego ambasadora muzyki klasycznej i jazzu.

McFerrin posiada cztero-oktawową skalę głosu i szeroki zakres technik wokalnych. To ostatni prawdziwy człowiek renesansu w świecie muzyki, badacz wokalny, który łączy własne pomysły z jazzem, folkiem i muzyką świata – chóralną, a cappella i klasyczną. Jako dyrygent posiada słuch orkiestrowy, przez co jego inwencja wokalna zdaje się nie mieć granic. Potrafi zaśpiewać na przykład zainspirowane trąbką partie w standardzie jazzowym "Round Midnight" albo interpretuje partie fletu i wiolonczeli w dziełach Fauré i Vivaldiego, czy też po prostu tworzy jakieś zupełnie nowe brzmienie.