2009-12-14 Koncert Charytatywny Zespołu Dżem
Archiwum


Biorąc udział w tym koncercie pomożecie Państwo w budowie Nowego Domu, czyli siedziby mysłowickiego Hospicjum Cordis. Cel jest szczytny, a przy okazji wysłuchacie koncertu znakomitej grupy Dżem.

„Mówi się o nich „polscy Rolling Stonesi”. I faktycznie - coś w tym jest. Choćby ze względu na źródła muzyki, żonglowanie stylami, konsekwencję. Ze względu na staż, pod względem którego coraz mniej mają równych. No i ze względu na skomplikowane, nie wolne od dramatów dzieje...” – napisał Jan Skaradziński, autor książki o Dżemie.
Zespół powstał w latach 80., ale jego historia tak naprawdę rozpoczyna się w latach 70. Wtedy to dwóch braci Otrębów – Beno i Adam, Paweł Berger oraz Aleksander Wojtasik założyli zespół i grywali w domach kultury, klubach, na zabawach itd. Po pewnym czasie doszedł do nich jeszcze jeden chłopak, grający na harmonijce. Był nim Ryszard Riedel. Z uwagi na brak własnego repertuaru, adaptowali na swoje potrzeby utwory m.in. Cream, Santany czy Stonesów. Nie mieli swojej nazwy, ale gdy musieli ją podać na plakacie, zespół nazwano Jam. Tak rozpoczęła się ich historia.
Przez 30 lat wiele się wydarzyło, zmieniał się skład zespołu, zmarł Ryszard Riedel, zginął Paweł Berger, powstał film o Ryśku Riedlu „Skazany na bluesa”, ukazały się cztery książki dotyczące zespołu lub nieżyjącego wokalisty, od 11 lat w Tychach odbywa się, dedykowany Ryśkowi festiwal Ku Przestrodze jego imienia...
Wciąż chętnie słuchamy ich piosenek, nie tracą popularności „Czerwony jak cegła”, „Whisky”, „Modlitwa”, „Skazany na bluesa”, „Sen o Victorii”.
Obecny skład zespołu to Adam Otręba – gitara, śpiew, Benedykt Otręba – gitara basowa, śpiew, Jerzy Styczyński – gitara solowa, Maciej Balcar – śpiew, harmonijka ustna, Janusz Borzucki – instrumenty klawiszowe, organy Hammonda i Zbigniew Szczerbiński – perkusja.