2010-12-06 Jezioro łabędzie - The Russian National Ballet
Archiwum


„Jezioro łabędzie” od ponad stu lat niezmiennie zachwyca publiczność całego świata. To z pewnością największy fenomen sztuki baletowej, niejako synonim baletu klasycznego!
Aż trudno uwierzyć, że prapremiera w 1877 roku w Teatrze Bolszoj w Moskwie zakończyła się... totalną klapą. Olśniewające pięknem melodii dzieło Piotra Czajkowskiego wiele lat czekało na właściwą oprawę widowiskową. Dopiero w osobach dwóch wspaniałych choreografów - M. Petipy i L. Iwanowa, zyskało „Jezioro łabędzie” prawdziwych „architektów” sukcesu trwającego od czasu wystawienia w Teatrze Maryjskim w Petersburgu (w 1894 roku), nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.
Historia o księżniczce zaklętej w łabędzia opowiada o prawdach uniwersalnych - o walce dobra ze złem, o ludzkich namiętnościach, o zdradzie, bólu i potędze miłości. Słynna tancerka Margot Fonteyn zwykła powtarzać: - Gdybym mogła wyrazić słowami wszystko, co czuję, nie potrzebowałabym tańczyć...”

The Russian National Ballet kontynuuje wspaniałe tradycje słynnych baletów rosyjskich (słynnej szkoły z Perm, Baletu Bolszoj, Teatru Kirowa), a zatem niezmienną dbałość o perfekcję wykonania, ale także – a może przede wszystkim – swoją „rosyjską duszę”, czyli szczególny rodzaj emocji, która poruszy każdego widza!!! Balet ten cieszy się popularnością niemal na całym świecie, występując między innymi w Stanach Zjednoczonych, Południowej Afryce, Chinach i wielokrotnie w Europie. Przedstawienie w Zabrzu jest częścią tegorocznego wielkiego tournée.