2010-11-19 Notre Dame l’histoire
Archiwum


Widowisko muzyczne „Notre-Dame” to koncertowa realizacja powieści Victora Hugo, która zrobiła furorę we Francji. Kiedy zaprezentowano ten spektakl w grudniu ubiegłego roku w Sali Kongresowej - zachwycona publiczność zgotowała aktorom owacje na stojąco.
Partie Esmeraldy i Quasimodo były od lat muzycznym marzeniem czołowych polskich wokalistów. Singiel „Belle” w wykonaniu Garou został nominowany do tytułu Piosenka Wieku (Song of the Century), a angielska wersja Vivre (Live for the One I love) w wykonaniu Celine Dion zajęła stałe miejsce na listach przebojów europejskich radiostacji. Pamiętne wykonanie utworu „Belle” w 2002 roku na festiwalu w Sopocie, gdzie na jednej scenie spotkali się Garou, Piotr Cugowski i Robert Janowski, odbiło się szerokim echem w pamięci widzów, a u polskich artystów zrodziło prawdziwą potrzebę zmierzenia się z tym repertuarem ponownie. Zainspirowani wyjątkową realizacją koncertową „Notre-Dame”, w reżyserii Ramunasa Marcinkusa, organizatorzy postanowili zaprosić go do współpracy z najbardziej utalentowanymi gwiazdami polskiej estrady.
Widowisko muzyczne „Notre-Dame” opowiada historię szpetnego dzwonnika, przygarniętego przez Claudiusa Frollo, archidiakona Katedry Marii Panny w Paryżu. Chłopak, zgodnie z nakazem swojego opiekuna, nie opuszcza katedry, jednak wciąż marzy o życiu pomiędzy ludźmi. Pewnego dnia, w trakcie dorocznego święta błaznów, za namową swoich jedynych przyjaciół, trzech kamiennych gargulców, opuszcza mury katedry, aby wtopić się w tańczący tłum. Podczas zabawy na Rynku poznaje piękną Esmeraldę, w której zakochuje się bez pamięci…
Przejmująca historia dzwonnika Quasimodo, który o względy Cyganki walczy z przystojnym Febusem i… własnym opiekunem, wzruszała już widzów we Francji, Belgii, Anglii oraz dalekim Las Vegas, teraz do grona jej wielbicieli z pewnością dołączą Polacy. Muzyka Cocciantego stworzyła już takie gwiazdy jak Garou, Patrick Fiori, Daniel Lavoie i Tina Arena.
Widowisko „Notre-Dame” to niepowtarzalna okazja na spotkanie z artystami, którzy specjalnie dla widzów zamienią się w Quasimodo, Esmeralnę i Frollo, pokazując nieznaną dotąd twarz i ukrywane pokłady wrażliwości. Dla fanów programu You Can Dance jeszcze jedna niespodzianka – jednym z występujących w spektaklu tancerzy jest Kuba Jóźwiak, który wygrał 5. edycję tego programu.