2012-08-24 IAN ANDERSON (JETHRO TULL) prezentuje THICK AS A BRICK 1 & 2… i niespodzianki
Archiwum


Ian Anderson
Znany w całym muzycznym świecie jako flecista i wokalista legendarnego Jethro Tull, Ian Anderson w 2012 roku świętuje 44-lecie swojej międzynarodowej kariery muzycznej.
Ian urodził się w 1947r. w Dunfermline (hrabstwo Fife) w Szkocji. Szkołę podstawową ukończył w 1959r. w Edynburgu, po czym wraz z rodziną przeprowadził się do Blackpool na północy Anglii. Zanim podjął decyzję o rozpoczęciu kariery muzycznej ukończył szkołę średnią i studiował sztuki piękne.
Zespół Jethro Tull powstał w 1968 r. na skutek połączenia dwóch lokalnych grup bluesowych - John Evan Band oraz McGregor's Engine.
W ciągu swojej wieloletniej kariery Ian Anderson i Jethro Tull nagrali 30 studyjnych i koncertowych albumów, sprzedając ponad 60 milionów kopii od momentu pierwszego występu zespołu w słynnym londyńskim klubie Marquee w lutym 1968 r.
W tym czasie Anderson nagrał też 4 różnorodne albumy solowe: rockowy "Walk Into Light" (1983), instrumentalny fletowy "Divinities" (1995) - nagrany dla Sekcji Muzyki Klasycznej wytwórni EMI, który zdobył pierwsze miejsce na odpowiedniej liście Billboardu, a także akustyczne zbiory piosenek "The Secret Language of Birds" (2000) i "Rupi’s Dance" (2003). Nowe wydawnictwa zaplanowane są na lata 2012 i 2013.
Na przestrzeni czterech dekad Ian wraz z zespołem zagrał ponad 3000 koncertów w 40 krajach całego świata i zgromadził na nich zarówno zagorzałych jak i nowych fanów.
Powszechnie uznawany za artystę, który wprowadził flet do muzyki rockowej, Ian Anderson nadal pozostaje propagatorem popularnych i rockowych stylów gry na flecie. Jak dotychczas, nie pojawił się jeszcze żaden realny pretendent do tego tronu. Ian gra również na etnicznych fletach i piszczałkach, gitarach akustycznych i mandolinach, i tworzy niepowtarzalne akustyczne faktury dźwiękowe będące integralną częścią większości utworów z repertuaru Jethro Tull.
Obecnie Anderson mieszka na farmie w południowo-zachodniej Anglii, gdzie ma prywatne studio nagrań. Od 36 lat jest w związku małżeńskim z Shoną, która bierze aktywny udział we wspólnym muzycznym biznesie. Państwo Andersonowie mają dwoje dzieci - syna Jamesa i córkę Gael - oraz dwójkę wnucząt. Gael jest żoną aktora Andrew Lincolna.
Pasje Andersona to m.in. uprawa różnych odmian ostrych papryczek, badania i ochrona 26 gatunków egzotycznych dzikich kotów oraz rzeczoznawstwo dotyczące zegarków mechanicznych, wiecznych piór i starych aparatów fotograficznych. Niechętnie przyznaje się do posiadania aparatów cyfrowych i skanerów, które wykorzystuje w swojej pracy nad materiałami promocyjnymi, związanymi zarówno z Jethro Tull jak i własną karierą solową.
W 2006 r. Ian Anderson zdobył tytuł Doktora Literatury z Uniwersytetu Heriot Watt w Edynburgu, nagrodę Ivor Award za międzynarodowe osiągnięcia w dziedzinie muzyki oraz został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego w 2008 r. za zasługi dla muzyki. W 2011 r. zdobył kolejny tytuł Doktora Literatury z Uniwersytetu Dundee.
Ian nie posiada żadnego szybkiego samochodu, nigdy nawet nie próbował zdawać egzaminu na prawo jazdy, a jego garderoba składa się z mało ciekawych monotonnych ubrań sportowych. Muzyk wciąż posiada kilka wyścigowych motocykli terenowych, sportowych strzelb oraz saksofon, na którym obiecał nigdy więcej nie grać.
Flecista deklaruje dożywotnią wierność muzyce jako profesji, mówiąc, że jest jeszcze za młody by odwiesić czapkę, a tym bardziej flet, choć kalesony i mieszek już od dawna spoczywają na dnie jakiejś zapomnianej dolnej szuflady.
W ostatnich latach Anderson coraz częściej występuje pod własnym nazwiskiem na solowych koncertach z udziałem orkiestr, kwartetów smyczkowych czy solistów oraz podczas innych swoich eklektycznych, akustycznych projektów. Na repertuar większości koncertów w 2012 i 2013 roku złoży się materiał z albumów "Thick As A Brick" (z 1972 roku) i jego kontynuacji zatytułowanej "TAAB2 - Whatever Happened To Gerald Bostock?", wydanej w kwietniu 2012. Obydwa dzieła zagrane zostaną w całości na żywo, przy czym w przypadku TAAB sprzed 40 lat będzie to jego pierwsza sceniczna całościowa prezentacja po tak długiej przerwie. Niektóre koncerty będą urozmaicone dodatkowo różnymi innymi ulubionymi utworami z repertuaru Jethro Tull.
Trasa rozpocznie się w Wielkiej Brytanii już w połowie kwietnia 2012 roku, następnie prowadzić będzie przez różne kraje Europy, aby jesienią przenieść się do USA, a potem ponownie wrócić na Stary Kontynent…
Ian żartuje - "Tym razem trasa koncertowa będzie bardziej teatralna - z wideo, dodatkowymi muzykami oraz trupą tańczących słoni."
Słoni nie będzie, ale i tak można spodziewac się rockowego spektaklu roku! Już sam fakt zagrania muzyki z albumu "Thick As A Brick" w teatralnej scenografii, z zespołem i dodatkowymi gośćmi, przyprawia fanów o dreszcze!
Ian Anderson - gitary, flety, buzuki, mandolina, śpiew
Florian Ophale - gitary
David Goodier - gitara basowa, kontrabas
John O'Hara - instrumenty klawiszowe, akordeon
Scott Hammond - perkusja, instrumenty perkusyjne

i goście

UWAGA! Zwrot biletów możliwy jest tylko i wyłącznie w przypadku odwołania imprezy i tylko na podstawie dowodu zakupu (paragon lub inny dokument potwierdzający dokonanie wpłaty).