2013-05-18 VI Metropolitalne Święto Rodziny
Archiwum


Inauguracja VI Metropolitalnego Święta Rodziny odbędzie się w Domu Muzyki i Tańca w dniu 18 maja, o godz. 17.00. W tym roku tematem przewodnim Święta będzie zaufanie w rodzinie i jej wiarygodność, a hasłem "Rodzina wiarygodna". Koordynatorem przedsięwzięcia jest prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Poza przedstawicielami wielu miast z województw śląskiego i opolskiego w organizację święta włączają się także m.in. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Związek Górnośląski, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, Księgarnia św. Jacka, Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, Biblioteka Śląska, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Klub Inteligencji Katolickiej, Górnośląski Związek Metropolitalny i wielu ludzi dobrej woli. Święto zakończy coroczna pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich.
W ramach Metropolitalnego Święta Rodziny będziemy mogli zobaczyć na scenie Domu Muzyki i Tańca „Wesele na Górnym Śląsku” – widowisko obrzędowe w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

„Wesele na Górnym Śląsku” - widowisko oparte na oryginalnym tekście napisanym przez Stanisława Ligonia w 1929 roku. Stylizowany na potrzeby sceny autentyczny obrzęd górnośląskiego, wiejskiego wesela z początków XX wieku. Stanisław Ligoń odtwarza w nim wszystkie elementy regionalnej ceremonii, z całą jej barwnością i oryginalnością. To widowisko ludowe, w którym odnajdziemy pochwałę rodzinnych tradycji, wiary w Boga i etosu pracy. „Wesele na Górnym Śląsku” wnosi na scenę bogactwo rodzimej gwary i specyficznego humoru, a wraz z tańcami i pieśniami dopełniającymi narrację, tworzy niezwykle pozytywny obraz Śląska.
Spektakl w wykonaniu artystów chóru, baletu i orkiestry Zespołu „Śląsk”, z gościnnym udziałem aktorów śląskich teatrów, wyreżyserował Henryk Konwiński. Scenografię przygotował Jerzy Talik, kostiumy - Jarosław Świątek. Muzykę Bolesława Wallek - Walewskiego opracował dla Zespołu "Śląsk" Krzysztof Dziewięcki. Artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny po raz pierwszy zaprezentowali publiczności „Wesele na Górnym Śląsku” 8 grudnia 2012 roku w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego, z okazji Jubileuszu 85 - lecia Radia Katowice.

Obsada:
ANTONI POGORZAŁEK - Wojciech Leśniak – gospodarz
ANNA – Alina Chechelska – jego żona
TERESKA – Agnieszka Radzikowska- ich córka (panna młoda)
JAN PRZYBYŁA – Mariusz Kozubek – starosta weselny panny młodej
WALENTOWA – Ewa Leśniak – starościna
MATEUSZ CICHOŃ – Dariusz Żaczek – gospodarz
HAŻBIETA – Renata Urbanik – jego żona
FRANCIK – Dariusz Chojnacki – ich syn (pan młody)
SZYMON ŚCIGAŁA – Wiesław Sławik – starosta pana młodego
WERONIKA – Jolanta Niestrój – starościna
KSIĄDZ PROBOSZCZ – Piotr Hankus
ONUFRY DUDA – Bernard Krawczyk – organista
WALEK – Przemysław Spandel – drużba
DRUŻBOWE – Michał Borkowski, Piotr Nikiel, Jacek Kapica, Wojciech Poprawa, Dariusz Pasterny
DRUHNY – Izabela Malik, Iwona Pasterny, Katarzyna Winiarczyk-Staszyńska, Kinga Bednar, Izabela Mirecka, Patrycja Ozga, Elżbieta Ogermann,
KUMY – Dorota Sitek, Renata Dworak oraz artyści chóru, baletu i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

UWAGA! Zwrot biletów możliwy jest tylko i wyłącznie w przypadku odwołania imprezy i tylko na podstawie dowodu zakupu (paragon lub inny dokument potwierdzający dokonanie wpłaty).