2013-11-16 Koncert Galowy z okazji 65-lecia Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. T.Sygietyńskiego
Archiwum


BILETY NIE BĘDĄ DOSTĘPNE NA GRUPONIE, ITP.

Zapraszamy Państwa na wyjątkowy jubileusz – 65-lecie zespołu, który nazywany jest Ambasadorem Polskiej Kultury. Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” został powołany do życia dekretem Ministerstwa Kultury i Sztuki 8 listopada 1948 roku. Rozporządzenie to nakazywało Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego, którego zadaniem miała być troska o tradycyjny repertuar ludowy, oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach wsi mazowieckiej i regionalnej tradycji artystycznej. Idea takiego zespołu powstała dużo wcześniej. Tadeusz Sygietyński, wybitny kompozytor i miłośnik folkloru, oraz Mira Zimińska-Sygietyńska, aktorka przedwojennej sceny, w ruinach bombardowanej Warszawy przyrzekli sobie, że jeśli przeżyją wojnę, założą zespół. Na siedzibę zespołu wybrano podwarszawską posiadłość z początku XX wieku, nazwaną na cześć żony pierwszego właściciela - Karolinem. Pod koniec 1948 roku do pałacu w Karolinie zjeżdżać zaczęły pierwsze grupy młodzieży z okolicznych wiosek i miasteczek. Rozpoczęła się nauka, próby, ćwiczenia i po dwóch latach, 6 listopada 1950 roku, na deskach Teatru Polskiego w Warszawie odbyła się premiera. W programie koncertu znalazły się piosenki przeplatane tańcami z terenów centralnej Polski. Już w 1951 roku „Mazowsze” wyruszyło na podbój świata, zaczynając od jedynie słusznego w tych czasach kierunku – Związku Radzieckiego. Po trzech latach zespół zdobył Paryż, a sześć lat później przepłynął Atlantyk. W roku 1955 zmarł Tadeusz Sygietyński i plany zespołu uległy poważnemu zachwianiu, rozważano nawet rozwiązanie zespołu. Dzięki Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej, która poświęciła zespołowi cały swój talent, doświadczenie i życie, „Mazowsze” przetrwało. To dzięki niej na przestrzeni lat rozszerzono program artystyczny, opracowano nowe pieśni. To dzięki niej „Mazowsze” zdobyło światową sławę. Do sukcesu zespołu przyczynił się także talent wokalny Stanisława Jopka (okrzykniętego Pierwszym Furmanem Rzeczypospolitej za interpretację piosenki „Furman”) oraz choreograficzne wizje dawnego solisty baletu - Witolda Zapały.
Dziś „Mazowsze” zachwyca młodością, wigorem, profesjonalizmem i kolorem. W repertuarze zespołu znajdują się opracowania folkloru z 42 regionów Polski. Folklor ten staje się sztuką o największej wartości, sztuką o wielkim ładunku emocjonalnym. Słowo „Mazowsze” stało się hasłem wywoławczym utożsamianym z nieznanym cudzoziemcom krajem i kulturą, zaś dla Polonii stało się synonimem patriotyzmu i ojczyzny. Jerzy Waldorff, wybitny krytyk muzyczny, nazwał „Mazowsze” perłą w koronie Rzeczypospolitej. To stwierdzenie najpełniej oddaje rangę i wartość zespołu, który od ponad 60 lat porywa publiczność na całym świecie.

UWAGA! Zwrot biletów możliwy jest tylko i wyłącznie w przypadku odwołania imprezy i tylko na podstawie dowodu zakupu (paragon lub inny dokument potwierdzający dokonanie wpłaty).