2013-09-29 „Swing, Swing, Swing!” - koncert z okazji 91. rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich
Archiwum


Zapraszamy na uroczysty koncert z okazji 91. urodzin miasta. Z tej okazji zagra Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego, a towarzyszyć jej będzie światowej sławy trębacz - Gary Guthman. W programie koncertu znajdą się m.in. utwory George`a Gershwina i Glenna Millera. Jak co roku, podczas urodzinowego koncertu wręczone zostaną Nagrody Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury.
Gary Guthman jest Amerykaninem, urodził się w Portland w stanie Oregon. Naukę gry na trąbce rozpoczął w wieku dziewięciu lat. Przeszedł klasyczny cykl studiów muzycznych, a do grona jego mistrzów należeli Jack Dalby, Joyce Johnson, James Smith i niedawno odeszły na emeryturę (po 38 latach!) pierwszy trębacz Orkiestry Symfonicznej Stanu Oregon Fred Sautter. We wczesnych latach siedemdziesiątych Gary Guthman wyemigrował do Kanady, gdzie wygrał przesłuchania na pozycję pierwszego trębacza w Edmonton Symphony Orchestra, a jego wyjątkowy styl gry sprawił, że szybko stał się najbardziej znanym trębaczem w tym kraju. Występował jako lider big bandów w ponad stu wyemitowanych przez telewizję programach „ITV In Concert”, a także w licznych słuchowiskach radiowych i ścieżkach dźwiękowych do filmów. Jego koncerty z Tomem Jonesem i Paulem Anką były wielokrotnie emitowane w kanadyjskiej telewizji. Występował także jako solista z wszystkimi największymi orkiestrami symfonicznymi w Kanadzie. Koncertował również z orkiestrami w USA. Gary Guthman przez wiele lat uprawiał działalność pedagogiczną prowadząc klasę trąbki (University of British ColumbiaVancouver, Grant MacEwan Community College-Edmonton, Red Deer College - Red Deer Alberta Canada). Prowadził także wiele kursów mistrzowskich oraz był liderem licznych zespołów jazzowych. Dał wiele wykładów improwizacji jazzowej na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych. Przez krytyków amerykańskich został uznany za jednego z najpopularniejszych trębaczy-solistów naszych czasów. W 2002 roku został uhonorowany doroczną nagrodą krytyki amerykańskiej
jako solista i równocześnie aktor rewii muzycznej Forewer Swing, która przez dwa lata z wielkim sukcesem odbywała tournée po USA. Jest wykonawcą, autorem, producentem i aranżerem czterech przedsięwzięć: „A Tribute to Harry James”, „The Trumpet Greats”, „Swing, Swing, Swing” oraz „Master and Margarita” (napisane dla harfistki Małgorzaty Zalewskiej w 2007), z którymi podróżuje po całym świecie. W czerwcu 2004 odbyła się premiera jego produkcji Swingmatism, która przez dziesięć wieczorów uświetniała Vancouver Jazz Festival w Kanadzie. W ciągu przeszło 30 lat swojej muzycznej kariery Gary Guthman występował jako solista z około 200 orkiestrami symfonicznymi na kilku kontynentach lecz najwyżej ceni sobie występ z New York Pops Orchestra w słynnej sali Carnegie Hall w Nowym Jorku na osobiste zaproszenie Skitcha Henderssona, założyciela i wieloletniego dyrektora New York Pops. Odkąd przeniósł się do Europy, zagrał ponad 100 koncertów ze swoimi formacjami "Gary Guthman Quartet" i "The New Swing Orchestra".
Gary Guthman gra na trąbkach firmy Joseph Marcinkiewicz.

UWAGA! Zwrot biletów możliwy jest tylko i wyłącznie w przypadku odwołania imprezy i tylko na podstawie dowodu zakupu (paragon lub inny dokument potwierdzający dokonanie wpłaty).