2013-11-23 XXII koncert „Serce za serce” z udziałem Golec UOrkiestra
Archiwum


Golec UOrkiestra, ze swoją pełną energii, skoczną, melodyjną muzyką, będzie gwiazdą XXII koncertu „Serce za serce” Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi.

Niebawem minie 15 lat, odkąd Golec UOrkiestra bawi polską i zagraniczną publiczność, łącząc góralskie motywy i temperament, znakomite, melodyjne aranżacje i kompozycje w jedną jazzowo-bluesowo–popową stylistykę. Zespół powstał w 1998 roku. Założyli go bliźniacy: Paweł i Łukasz Golcowie, do dziś liderzy grupy.
Bracia z Milówki muzykują wspólnie od wczesnych lat szkolnych. Gry na instrumentach (Łukasz na trąbce, Paweł na perkusji i puzonie) uczyli się w Szkołach Muzycznych I stopnia w Żywcu i II stopnia w Bielsku-Białej, a następnie na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Na początku lat 90. założyli z kolegami swą pierwszą kapelę jazzową - "Straight Ahead". W trakcie studiów grali w zespole funk-acid-jazzowym "Head Up". Współpracowali m.in. z Pawłem Kukizem (sekcja dęta w „Piersiach”), z Marylą Rodowicz, Kayah, Robertem Amirianem, Piaskiem, big bandami Wiesława Pieregorólki i Zygmunta Kukli. Pasje jazzowe z powodzeniem realizowali w utworzonej w 1975 r. grupie "Acoustic Jazz Sextet - Alchemik", która w 1997 r. została wspaniale przyjęta na festiwalu "Jazz Nad Odrą", zdobywając nagrodę "Nowa twarz polskiego jazzu". W ciągu kilku miesięcy „Alchemika” nagrodzono również na "Pomorskiej Jesieni Jazzowej", siedleckim "Festiwalu Standardów Jazzowych" i na festiwalu "Jazz Juniors" w Krakowie.
Kolejnym etapem w muzycznym rozwoju Łukasza i Pawła stał się, utworzony w 1999 r., zespół Golec UOrkiestra, złożony w całości z doskonale grających i śpiewających górali. Początki zespołu zaowocowały wydaniem debiutanckiej płyty „1” (1999 r.), z przebojami "Lornetka" i "Crazy is my Life" oraz nagraniem – na zaproszenie Michała Urbaniaka - utworu "New York Baca Millenium Song", który wspólnie z Urszulą Dudziak, Michałem i Miką Urbaniak, Marcinem Pospieszalskim i Michałem Sękiem wykonali na Placu Zamkowym w Warszawie, podczas koncertu sylwestrowego 1999/2000. Ich popowo-folkowe granie zyskiwało coraz większe rzesze fanów i docenione zostało przez rodzimą fonografię, która przyznała im Fryderyka za debiut roku.
Drugi krążek Golców - "Golec UOrkiestra 2", z września 2000 r., szybko osiągnął status złotej płyty (hity „Ściernisko”, „Słodycze”). W tym samym roku grupa wydała również okolicznościową płytę "Święta z Golec UOrkiestra ". W latach 2002 i 2004 ukazały się kolejne albumy studyjne: "Golec UOrkiestra 3" i "Golec UOrkiestra 4", a rok później album podwójny: „Nieziemskie granie dla Ciebie: Kolędy i pastorałki", na którym znalazło się 18 kolęd i pastorałek oraz piosenka bonusowa "Leć muzyczko", dedykowana papieżowi Janowi Pawłowi II z okazji jego ostatniej pielgrzymki do Polski.
Po czterech latach przerwy, w 2009 roku, na rynku pojawił się nowy longplay formacji - "Golec UOrkiestra 5".
Na tegorocznym 50. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu Golec UOrkiestra otrzymał aż cztery nagrody: „SuperPremierę 2013” im. Grzegorza Musioła, „SuperPremierę Programu I Polskiego Radia 2013”, nagrodę TVP Polonia „Artysta bez granic” oraz nagrodę honorową Prezesa Zarządu TV SA „Ikona Festiwalu”.
Bracia Łukasz i Paweł Golcowie założyli własną firmę fonograficzną - Golec Fabryka, która do dziś jest wydawcą wszystkich płyt zespołu (z wyjątkiem pierwszej wydanej przez katowicką firmę Accord). W 2003 r. powołali do życia Fundację Braci Golec, której celem jest m.in. promowanie i upowszechnianie dostępu do kultury oraz działania na rzecz zachowania i promocji dziedzictwa kulturowego regionu zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.
Na koncert „Serce za serce” zespół Golec UOrkiestra przygotował specjalny zestaw repertuarowy, aby zadowolić zarówno swoich fanów, jak i tych którzy z folkowo – popową muzyką mają kontakt sporadyczny. Koncert dedykowany jest dobroczyńcom Fundacji oraz tym wszystkim, którym bliska jest misja opracowywania i wdrażania do użytku klinicznego najnowszych metod ratowania życia, gdy zagrożone jest serce. Organizowany jest z intencją uhonorowania w szczególnej oprawie artystycznej najhojniejszych i najwierniejszych sprzymierzeńców Fundacji, podziękowania wszystkim jej przyjaciołom i partnerom, którzy w rozmaity sposób przyczyniają się do kontynuacji dzieła założyciela i patrona Fundacji – prof. Z. Religi.
Zapraszamy!!!

UWAGA! Zwrot biletów możliwy jest tylko i wyłącznie w przypadku odwołania imprezy i tylko na podstawie dowodu zakupu (paragon lub inny dokument potwierdzający dokonanie wpłaty).