2014-10-30 Koncert finałowy – MULTIMEDIA DANCE – SHOW PENDERECKI Z NOWEGO ŚWIATA
Archiwum

30 października, godz. 19.00 – koncert finałowy „Z nowego świata dźwięków”, multimedialne spotkanie muzyki i tańca w ramach II Międzynarodowego Festiwalu im. K. Pendereckiego

W ubiegłym roku w Kopalni Guido, na poziomie 320, odbył się I Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego. Wydarzenie to cieszyło się wielkim zainteresowaniem i odniosło ogromny sukces. Dzięki wsparciu władz miasta w tym roku, od 24 do 30 października, w Kopalni Guido odbędzie się druga edycja tego Festiwalu, ale na koncert finałowy zapraszamy Państwa do Domu Muzyki i Tańca. Tegoroczna edycja, nosząca tytuł „Multimedialne Spotkania Sztuk”, tego w zamyśle interdyscyplinarnego festiwalu, wyróżniać się będzie sposobem prezentacji dzieł Mistrza i innych kompozytorów oraz osobistym występem Patrona. Krzysztof Penderecki zadyryguje Sinfoniettą Cracovią, której w „Emanacjach" partnerować będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej. Podczas koncertu w Domu Muzyki i Tańca usłyszycie Państwo „Emanacje” i „Anaklasis” Krzysztofa Pendereckiego oraz Symfonię „Z Nowego Świata" Antoniego Dvořáka, w nowoczesnej multimedialnej oprawie świetlno-tanecznej Daniela Stryjeckiego.
Czekamy z ekscytacją na to spotkanie, a raczej zderzenie awangardy brzmieniowej Pendereckiego z tańcem współczesnym i tzw. nowymi mediami. Profesor Penderecki, z reguły nieprzekonany do tanecznych prezentacji jego dzieł scenicznych, tym razem okazał aprobatę. To, że jego twórczość inspiruje przedstawicieli tak różnych gatunków sztuk, w tym artystów operujących tak zwanymi nowymi mediami, świadczy o tym, jak bardzo aktualna i atrakcyjna jest jego twórczość (szczególnie ta z wczesnego okresu) również dla ludzi młodych.
Ten sposób prezentacji, wsparty tańcem i wizualizacjami, przyciąga ludzi spoza kręgu odbiorców muzyki współczesnej czy muzyki poważnej. Mamy nadzieję, że ta grupa docelowa, do której dzięki interdyscyplinarności Festiwalu organizatorzy chcą dotrzeć, "zarazi" się fascynacją muzyką Krzysztofa Pendereckiego i muzyką „nową” w ogóle. Podczas Festiwalu prezentowane są także niezwykłe instrumenty, w tym roku usłyszymy improwizację na tubafon zaprojektowany przez prof. Pendereckiego. Na koncert zaprasza prezydent Zabrza Małgorzata Mańka Szulik.

W programie:
Krzysztof Penderecki – Entrata, Emanacje, Capriccio per tuba, Cadenza per viola, Anaklasis
Antonin Dvořák – Symfonia nr 9 e-moll „Z Nowego Świata”
Oprawa choreograficzno-świetlna – Daniel Stryjecki

Wykonawcy:
Krzysztof Penderecki – dyrygent
Daniel Stryjecki – Multimedia Dance Show
Tancerze – Agnieszka Fertała, Paulina Jaksim, Paulina Wycichowska
Orkiestra Sinfonietta Cracovia
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej
Jurek Dybał – dyrygent
Ryszard Haba – tubafon
Nicolò Eugelmi – altówka
Jarosław Jastrzębski – tuba

Ceny biletów:
Parter - 90 zł
Balkon - 60 zł

Szczegóły dotyczące II Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego, odbywającego się w Kopalni Guido, znajdziecie Państwo na www.penderecki320.com

Bilety w cenie 60, 90 złotych oraz 15 złotych dla grup szkolnych do nabycia w kasie DMiT lub on-line

UWAGA! Zwrot biletów możliwy jest tylko i wyłącznie w przypadku odwołania imprezy i tylko na podstawie dowodu zakupu (paragon lub inny dokument potwierdzający dokonanie wpłaty).