2015-11-21 Uroczysty koncert z okazji 65. rocznicy powstania Filharmonii Zabrzańskiej
Archiwum

W Domu Muzyki i Tańca obchodzić będzie swój jubileusz Filharmonia Zabrzańska. To już 65 lat filharmonicy sprawiają nam przyjemność swoimi koncertami, prezentując różnorodne dzieła muzyczne – zarówno klasyczne, jak i te lżejsze, bardziej rozrywkowe. A oto, co o historii swojego zespołu mówi jej dyrektor i dyrygent zarazem – Sławomir Chrzanowski, który piastuje te funkcje od 25 lat.

„Filharmonia Zabrzańska rozpoczyna swój 66. artystyczny sezon. Od inaugurującego działalność orkiestry koncertu w październiku 1950 roku, do czasów dzisiejszych, zespół przeszedł długą drogę. Drogę znaczoną nazwiskami muzyków, artystycznych szefów, wybitnych solistów i dyrygentów, przyjaciół, mecenasów kultury oraz zwykłych społeczników. Była to także droga kilkunastu tysięcy różnych koncertów dawanych melomanom wielu sal koncertowych w kraju i na świecie. Słuchano nas w różnych miejscach, nierzadko wielce egzotycznych. Wiele razy przygotowując koncert musieliśmy pokonać piętrzące się trudności, kilkakrotnie stawaliśmy na krawędzi artystycznej śmierci w postaci rozwiązania zespołu. Jednak o wiele częściej dane nam było cieszyć się i cieszyć innych wykonywaniem muzyki – tak przez nas ukochanej sztuki, za sprawą której zdobyliśmy serca wielu pokoleń melomanów. Podczas artystycznych podróży zwiedziliśmy wiele wspaniałych miejsc, koncertowaliśmy w znakomitych salach, poznaliśmy wiele osobistości otaczającego nas świata.

Najczęściej jednak i najchętniej wracamy zawsze do naszego miasta – do Zabrza, do naszej publiczności, która choć zagoniona codzienną pracą i kłopotami, wiernie nam towarzyszy. Minione lata dały Państwu – mam taką nadzieję – wiele wspaniałych przeżyć artystycznych, chwil wzruszenia, czasem osobistej refleksji. Jest naszym pragnieniem spotkać się z naszymi wiernymi słuchaczami w kolejnym jubileuszowym sezonie! Przychodźcie na nasze koncerty, zabierzcie swoje dzieci, powiedzcie swoim wnukom o istnieniu Muzyki, która zapewne potrafi nas połączyć.
Sławomir Chrzanowski”.

W jubileuszowym koncercie udział weźmie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego, a przy fortepianie gościnnie zasiądzie znakomity pianista jazzowy Adam Makowicz. W programie usłyszymy Błękitną rapsodię George’a Gershwina oraz historię orkiestry w muzycznych obrazach. Serdecznie zapraszamy.

Bilety w cenie 30, 40 oraz 50 złotych do nabycia w kasie DMiT lub on-line

UWAGA! Zwrot biletów możliwy jest tylko i wyłącznie w przypadku odwołania imprezy i tylko na podstawie dowodu zakupu (paragon lub inny dokument potwierdzający dokonanie wpłaty).