2018-09-08 SOLI DEO PER MARIAM ORATORIUM O STEFANIE WYSZYŃSKIM
Archiwum


Rok 2018 wyznacza szczególną rocznicę – stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji w całym kraju odbywa się wiele koncertów, konferencji, wystaw. W Zabrzu również doceniamy tę ważną rocznicę, czego dowodem jest m.in. tak znakomity koncert, który odbędzie się w Domu Muzyki i Tańca. Oratorium Soli Deo Per Mariam o Stefanie Kardynale Wyszyńskim powstało jako dziękczynienie za jubileusz 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Prapremiera tego dzieła muzycznego odbyła się rok temu. Utwór ten przybliża nam postać i dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia Kardynała Wyszyńskiego, wielkiego czciciela maryjnego, który wyznał: „Wszystko postawiłem na Maryję”, u Niej czerpiąc moc i siłę na czas więzienia, cierpienia, na lata służby Kościołowi i Ojczyźnie. Kardynał oddał się Maryi w niewolę miłości i pielgrzymował z wszystkimi sprawami na Jasną Górę. Kiedy jako prymas uwięziony był w Komańczy, napisał Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego, modlitwę w formie ślubów złożonych Najświętszej Maryi Pannie, Królowej Polski.
Oratorium, które usłyszymy w Zabrzu, powstało z inspiracji Instytutu Prymasa Wyszyńskiego i zakonu paulinów. Autorem libretta jest ks. Tadeusz Golecki, a kompozytorami, którzy podjęli się trudnej roli przewodników, aby w dziesięciu obrazach pieśni oratoryjnej opowiedzieć o miłości pasterza do Boga i swego ludu, są Piotr Pałka i Hubert Kowalski. Soli Deo Per Mariam wykonają: ICON Orkiestra, Chór ICON i Chór VOCE ANGELI, soliści: Joanna Klin – sopran, Aleksandra Gudzio – alt, Karol Lizak – tenor, Rafał Maciejewski – bas. W roli narratora wystąpi Jerzy Król.

Bilety w cenie 30, 40 oraz 50 złotych do nabycia w kasie DMiT lub on-line
UWAGA! Zwrot biletów możliwy jest tylko i wyłącznie w przypadku odwołania imprezy i tylko na podstawie dowodu zakupu (paragon lub inny dokument potwierdzający dokonanie wpłaty).