2018-10-10 CHÓR IX SYMFONII Z MIASTA TAKASAKI
Archiwum


Japoński chór Takasaki Daiku powstał w 1974 roku. Nazwę chóru można przetłumaczyć jako: Chór IX Symfonii Ludwiga van Beethovena z Miasta Takasaki (Daiku w jęz. japońskim znaczy IX Symfonia, w domyśle – Ludwiga van Beethovena). Od czasu założenia Takasaki Daiku prezentuje IX Symfonię wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Prefektury Gunma w Centrum Muzyki Gunma.
W 1989 r. Takasaki Daiku daje swój pierwszy koncert zagraniczny IX Symfonii w Heidelbergu w Niemczech, co szerokim echem odbija się w Japonii. W 1995 r. chór wykonuje ten utwór w Pilźnie w Czechach, mieście partnerskim Takasaki, w ramach wydarzeń z okazji 700. rocznicy założenia miasta. Kolejny zagraniczny koncert tego utworu japońscy chórzyści realizują w Norymberdze w 1998 r. podczas wizyty miejsc związanych z Beethovenem w Niemczech, a także na Węgrzech i w Austrii. W 2002 roku, w ramach programu japońskiej Agencji do spraw Kultury „Międzynarodowa wymiana kulturalna regionów”, japoński chór przyjeżdża do Polski i wykonuje IX Symfonię w Zabrzu, a ponadto ma także okazję wystąpić w Warszawie i na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu w intencji pokoju między ludźmi i międzynarodowej wymiany kulturalnej.
W 2006 r. kolejne wykonanie tego dzieła przez Takasaki Daiku ma miejsce w stolicy Litwy, Wilnie, wspólnie z Litewską Państwową Orkiestrą Symfoniczną. Chór wystąpił także w pozostałych krajach nadbałtyckich.
W 2007 r. w Chinach, w Chengde, w mieście partnerskim Takasaki, japoński chór daje koncert w ramach „Tygodnia Takasaki”, zorganizowanego z okazji 35. rocznicy normalizacji stosunków dyplomatycznych pomiędzy Chinami a Japonią.
W 2008 r. Takasaki Daiku otrzymuje Nagrodę Prefektury Gunma w dziedzinie wymiany międzynarodowej w dowód uznania za działalność na rzecz pokoju oraz wymiany międzynarodowej w sferze muzyki.
W 2009 r. japońscy chórzyści wykonują Dziewiątą Symfonię wspólnie z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Radia Słowenii w Lublanie.
W październiku 2012 r. w Barcelonie Takasaki Daiku daje dwa koncerty dzieła Ludwiga van Beethovena w Pałacu Muzyki Katalońskiej, zabytku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, jako podziękowanie za pomoc udzieloną na rzecz odbudowy terenów wschodniej Japonii, zniszczonych przez tragiczne trzęsienie ziemi 11 marca 2011 r., oraz w intencji wymiany kulturalnej.
W listopadzie 2015 r. chór z Takasaki prezentuje ten utwór w uważanym za najstarsze niemieckie miasto – Trewirze. Chór odwiedził wówczas także bliskie sercu Beethovena miasta – Bonn oraz Kolonię.
W Japonii, obok IX Symfonii, Takasaki Daiku występuje m.in. podczas koncertów bożonarodzeniowych, a także corocznych Koncertów Majowych, podczas których wykonuje utwory operowe i operetkowe. Chór cieszy się wysoką renomą, a członkowie zespołu, będący w różnym wieku oraz wykonujący na co dzień różne zawody, kochają muzykę Beethovena i podejmują działania na rzecz pokoju i międzynarodowej wymiany kulturalnej.
W 2006 r. Takasaki Daiku przyjął status organizacji non-profit, wybierając dla swej działalności hasło „Śpiewamy dla regionu, dla świata, dla pokoju”.
W Domu Muzyki i Tańca japoński chór wystąpi z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego przy współudziale chóru Resonans con tutti oraz solistów: Eweliny Szybilskiej, Roksany Werdengi, Łukasza Gaja i Sebastiana Marszałowicza.

Bilety w cenie 30, 50 oraz 70 złotych do nabycia w kasie DMiT, on-line.
UWAGA! Zwrot biletów możliwy jest tylko i wyłącznie w przypadku odwołania imprezy i tylko na podstawie dowodu zakupu (paragon lub inny dokument potwierdzający dokonanie wpłaty).