Tu es petrus
Archiwum

12 listopada 2005 r. godz. 19.00

[inline:01]Dyrygent: Piotr Rubik
Autor: Zbigniew Książek

Orkiestra Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie
Chór Instytutu Edukacji Muzycznej Akademii Świętokrzyskiej
Chór Kameralny „Fermata”

Soliści:
Joanna Słowińska
Dorota Marczyk
Olga Szomańska
Przemysław Branny
Janusz Radek
Maciej Miecznikowski

Narrator:
Paweł Deląg

We współczesnym, burzliwym świecie, pełnym stresów, zabiegani ludzie bardzo często zapominają o tym, co naprawdę ważne. W chwili relaksu szukają pożywki dla ciała, zapominając o duszy. I oto pojawia się możliwość spotkania z czymś nowym. Znanym z nazwy, a jednocześnie nowym w formie. Oratorium „Tu es petrus” - będąc utworem o charakterze liturgicznym - stwarza okazję do zadumy nad życiem, jego sensem i przemijaniem. Spełniając swą odwieczną funkcję młodzieńczym entuzjazmem fascynuje muzyką i słowem.

„Tu es petrus” to dzieło na miarę naszego Papieża Jana Pawła II, który potrafił skłonić się zarówno nad leśnym potokiem, jak i nad człowiekiem. Często zagubionym, który potrzebuje wskazówek, choć tak naprawdę nigdy o nie nikogo nie prosi. Boi się, że kiedy je otrzyma, nie będzie umiał im sprostać.

Oratorium jest drogowskazem przez życie. Widzianym Jego oczyma. Stworzonym na kanwie Jego rozważań, uzupełnionym o duchowe odczucia wyrażone muzyką. Zatapiając się w lirykę kolejnych utworów można znowu słuchać Jego słów. Następcy Piotra, który pomaga ludziom uświadamiać sobie, iż pomimo przemijania są w życiu wartości, o których zapomnieć nie można. Nie każdy słuchacz odnajdzie w tym oratorium głębię przemyśleń i odczuć. Jednak każdy może być pewny, że te odczucia znajdą jego, bo kto chociaż raz wysłuchał tego utworu czuje z jak wielkim dziełem miał kontakt.