Oratorium Tu Es Petrus w katowickim Spodku
Archiwum

3 lutego 2007 r. o godz. 18.00 w hali katowickiego „Spodka” odbędzie się Oratorium Tu Es Petrus – Ty jesteś skała.

[inline:01]Oratorium jest poetycką opowieścią o trzech najważniejszych tajemnicach świata: Tajemnicy Stworzenia, Krzyża i Miłości. Jednocześnie porusza trzy największe problemy XX wieku – głód, bogactwo i wojnę. Tu Es Petrus opowiada także historię Papieża - Jana Pawła II, który przez całe swoje życie zmierzał się z podobnymi problemami, a także bólem i cierpieniem.

Autorem Oratorium jest Zbigniew Książek – scenarzysta, prozaik i dramaturg. Szerszej publiczności znany jako autor piosenek wykonywanych m.in. przez: grupę Brathanki, Michała Bajora, Zbigniewa Wodeckiego, Ryszarda Rynkowskiego oraz artystów związanych z Piwnicą pod Baranami.

Zbigniew Książek jest laureatem nagrody głównej Studenckiego Festiwalu Piosenki, kilku nagród na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Super Jedynki i Fryderyka 2002 za płytę "Patataj" oraz Nagrody Miasta Kielce.

W 2004 r. roku zakończył pracę (wraz z Piotrem Rubikiem – autorem muzyki) nad oratorium "Świętokrzyska Golgota", którego prapremiera odbyła się 6 kwietnia 2004 r. w Bazylice Katedralnej w Kielcach, a które do dziś grane jest w całej Polsce.

Kompozytorem i dyrygentem Tu Es Petrus jest Piotr Rubik – najmodniejszy i najbardziej znany dziś kompozytor i multiinstrumentalista.

[inline:02]Piotr Rubik ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie. Muzyki filmowej uczył się pod kierunkiem Ennio Morricone w Sienie, we Włoszech. Jako koncertmistrz Światowej Orkiestry Jeunesses Musicales (110 muzyków z 35 krajów świata) koncertował w Ameryce Południowej i Europie, występował z wybitnymi dyrygentami jak Charles Dutoit i Vernon Handley. Grał też przy pierwszym pulpicie w Sinfonii Varsovii. Artysta komponuje nie tylko piosenki (śpiewają je m.in.: Edyta Górniak, Katarzyna Skrzynecka, Ada Biedrzyńska, Małgorzata Walewska, Michał Bajor, Robert Janowski), ale również muzykę instrumentalną, teatralną i filmową.
Jego utwory promowały takie filmy jak "Quo Vadis", "Zemsta" czy "Prymas".

[inline:03]W koncercie udział wezmą znakomici soliści: Joanna Słowińska, Olga Szomańska, Dorota Marczyk, Janusz Radek, Przemysław Barnny, Maciej Miecznikowski, Małgorzata Markiewicz, Jacek Janiszewski, Andrzej Kozłowski, oraz Igor Michalski w roli narratora.

Wystąpi także Chór Instytutu Edukacji Muzycznej Akademii Świętokrzyskiej oraz Chór Kameralny Fermata oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach.

Więcej na stronie: www.tu-es-petrus.pl

Bilety w cenie: 40 zł., 60 zł., 90 zł. i 120 zł. do nabycia w kasie Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.


foto: Andrzej Głuc

(oprac.: ZUW)