Scena Kabaretowa Kawiarni Artystycznej
Archiwum

[inline:01=Galeria Sceny Kabaretowej]W czwartek, 25 stycznia 2007 r. o godz. 18.30, nastąpiło oficjalne otwarcie Kawiarni Artystycznej Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Będzie ona pełniła rolę drugiej, kameralnej sceny DMiT, a jej klubowy wizerunek z pewnością przypadnie do gustu nie tylko mieszkańcom Zabrza. Powstało nowe miejsce, gdzie w kameralnej atmosferze będzie można posłuchać muzyki na żywo i spotkać się ze znanymi twórcami. Planowane są m.in.: koncerty muzyczne, spotkania autorskie, recitale, imprezy klubowe z DJ-ami, a także bale karnawałowe z gwiazdami tańca.

Działalność Kawiarni rozpoczęła Scena Kabaretowa, którą poprowadzili Jacek Łapot i Piotr Skucha z kabaretu Długi. Raz w miesiącu gospodarze przedstawiać będą premierowy program kabaretowy z gościnnym udziałem najciekawszych postaci polskiego kabaretu. Gwiazdą pierwszego programu był satyryk, felietonista, poeta, gitarzysta i kompozytor - Krzysztof Daukszewicz.

Początki jego działalności przypadają na lata 1976 - 1978, kiedy to wraz z kabaretem Gwuść zdobywał liczne nagrody: m.in. Złotą Szpilkę na Lidzbarskich Biesiadach Humoru i Satyry, Złote Rogi Kozicy w Zakopanem. Daukszewicz przez 4 lata występował w kabarecie Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR w kawiarni hotelu Bristol, będąc jednocześnie kierownikiem literackim teatru Na Targówku, gdzie wystawił dwa swoje spektakle: Dziury na drodze i Dzieci Taty Zeusa. Po opuszczeniu kabaretu ZAKR w 1983 r. założył własny o nazwie Hotel Nitz, w którym występował razem z Januszem Gajosem. Występował również z kabaretem Pod Egidą.


Jest zdobywcą wielu nagród, m.in.: Grand Prix, Nagrody Dziennikarzy i Nagrody Publiczności na Ogólnopolskich Spotkaniach Estradowych w Rzeszowie, Grand Prix i Nagrody Ministra Kultury i Sztuki na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu i trzeciej nagrody na międzynarodowym konkursie na sztukę teatralną za farsę Cycek. Posiada również Złoty Mikrofon przyznany za indywidualność radiową, Złotą Szpilkę przyznaną przez tygodnik Szpilki, Prometeusza wręczonego przez ZAKR oraz Złoty Kamerton Polskiej Agencji Autorskiej.

Jest współtwórcą obsypanego nagrodami programu "Szkło kontaktowe", autorem kilkunastu książek (m. in. Pamiętnik popaprańca, Między Worłujem a Przyszłozbożem, Lewom marsz, Spowolnienie), wielu popularnych piosenek (m.in. „Easy Rider”, „Tyle mi zostało”, „Pralnia”, „I to jest mój kraj”), a przede wszystkim kultowych "Listów do pana hrabiego".

W Kawiarni Artystycznej działa także kuchnia, która zaspokoi nawet wybredne podniebienia.

oprac.: Zuzanna Weiss
Galeria fotografii