Rhythm of the Dance
Archiwum

IRLANDZKA ENERGIA TAŃCA

Przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę” okazała się zapowiadana na 23 marca inauguracja Domu Muzyki i Tańca po przerwie remontowej. Widowiska tańca irlandzkiego Rhythm of the Dance w wykonaniu bezkonkurencyjnej National Dance Company of Ireland cieszą się ogromnym zainteresowaniem.
Powstałą w 1999 roku grupę, złożoną wyłącznie z Irlandczyków, zalicza się do światowej czołówki zespołów tanecznych. Nikt tak dobrze jak rodowici Irlandczycy nie wyraża narodowej dumy i emocji związanych z burzliwymi dziejami tego kraju. Emanujący energią taniec, dynamiczna choreografia i wzruszające teksty tradycyjnych pieśni ukazują autentyczną irlandzką duszę.

Sceny tańca grupowego, charakterystyczne dla celtyckiej kultury sprawiają, że widowisko jest rzeczywiście porywające. Niezwykłe umiejętności członków przyczyniły się do uzyskania przez grupę tytułu Państwowego Zespołu Tańca Irlandii. Rhythm of the dance opowiada baśniową historię o celtyckich klanach wojowników, toczących bitwy, będących obiektem manipulacji mrocznych sił. Show jest romantyczną legendą o miłości, rywalizacji, niebezpiecznej walce i tęsknocie za domem. Rywalizacja, którą toczą irlandzkie kobiety i mężczyźni, staje się okazją do tanecznego pojedynku i popisu sztuki uwodzenia. Pulsujący rytm jest motywem przewodnim spektaklu, hołdem dla sił witalnych i radości życia.

Imponująca technika tańca wprawiła w zdumienie, a dźwięki dud i tradycyjne pieśni przeniosły widzów na Szmaragdową Wyspę, osnutą mgłą znad niepowtarzalnych, tajemniczych klifów, zachwycającą bogactwem przyrody i intrygującą legendami o mitologicznych bohaterach i krainie elfów. Aby stworzyć dynamiczne i piękne widowisko, zebrano najbardziej utalentowanych tancerzy, muzyków oraz piosenkarzy. Świetności dodali przedstawieniu trzej klasyczni tenorzy, którzy na żywo śpiewają tradycyjne, sentymentalne ballady przy akompaniamencie wytrawnych instrumentalistów.