Touch of Ireland
Archiwum

Touch of Ireland jest kompilacją utworów muzycznych i choreografii tanecznych, mocno osadzonych w irlandzkiej tradycji. Jest jednocześnie spektaklem niezwykle rozbudowanym pod względem aranżacji muzycznych, kostiumów, używanego instrumentarium. Raz delikatne i zwiewne, a raz dynamiczne i porywające tańce irlandzkie, z towarzyszeniem muzyki, tworzą pasjonujące, kolorowe widowisko gwarantujące przeżycia estetyczne i świetną zabawę.

Repertuar dobrano tak, aby przy żywej muzyce możliwe było wyeksponowanie wszystkich najbardziej charakterystycznych, a jednocześnie przemawiających do publiczności, elementów tańca irlandzkiego: jest więc aksamitny, kobiecy slip jig; są mieszane układy tańczone w klimatach irlandzkiego ceili; pokazy solo umożliwiające tancerzom zaprezentowanie maksimum swoich umiejętności i najbardziej skomplikowanych kroków; wreszcie najbardziej oczekiwany i ceniony przez publiczność step irlandzki, również w wydaniu a`capella.

Do współpracy przy produkcji Touch of Ireland w Zabrzu zaproszono wyjątkowych Gości. U boku zespołu CARRANTUOHILL - jednego z największych w Europie „fachowców” od irlandzkiej muzyki, laureata nagrody FRYDERYK w kategorii Etno/folk, uczestnika wielu renomowanych na świecie festiwali - wystąpią w niecodziennym dla siebie repertuarze: Urszula DUDZIAK, Bernard MASELI, Robert KASPRZYCKI. Na koncercie nie zabraknie też autora większości prezentowanych tekstów – poety i pierwszego polskiego ambasadora w Irlandii – Ernesta BRYLLA. Niewątpliwie gwiazdą widowiska będzie światowej sławy MISTRZ tańca irlandzkiego Joel HANNA!

Przedstawienie składa się z dwóch części – 2 x 60 minut.


Carrantuohill - Zespół CARRANTUOHILL, od ponad 20 lat wykonujący muzykę opartą na irlandzkiej tradycji, zrealizował dotąd blisko 2.000 koncertów w Polsce i na świecie; wydał 8 płyt CD przy produkcji których współpracował m.in. z takimi artystami, jak: Anna Maria JOPEK, Stanisław SOJKA, Paweł KUKIZ, Anita LIPNICKA, Kuba BADACH, Robert KASPRZYCKI, Urszula DUDZIAK, Krzysztof ŚCIERAŃSKI, Bernard MASELI, Marek RADULI, Tomasz SZUKALSKI, Wojciech KAROLAK... Carrantuohill wielokrotnie gościł w Irlandii występując na największych irlandzkich festiwalach oraz zdobywając tak cenne umiejętności gry "u źródeł". Do największych sukcesów Carrantuohill zaliczyć należy występy w Claremont McKenna College w Kalifornii na osobiste zaproszenie Czesława Miłosza.


Reelandia - formacja taneczna z wieloletnim doświadczeniem scenicznym. Dynamiczna i barwna, fascynuje ekspresją ruchu i oryginalnymi choreografiami, opartymi na tradycyjnym tańcu irlandzkim z domieszką klimatów współczesnych. Jej występy to połączenie wdzięku tancerek, efektownych kostiumów, wysokiego poziomu technicznego - ze szczególnym uznaniem publiczności spotyka się za każdym razem widowiskowy step irlandzki.


Robert Kasprzycki - Do współpracy przy realizacji Touch of Ireland zaprosiliśmy również znanego krakowskiego artystę, dzięki któremu publiczność może wyciszyć się przy nastrojowych balladach albo rozśpiewać przy najbardziej znanych irlandzkich utworach.


Joel HANNA – Solista, światowej sławy tancerz wywodzący się z Riverdance (najbardziej znanego na świecie przedstawienia opartego na irlandzkim tańcu, które wykształciło grono najlepszych tancerzy specjalizujących się w tym gatunku). Jak piszą o nim media:

„…jeśli raz zobaczysz jego taniec, nie zapomnisz go do końca życia”. Jego kunszt taneczny i dynamika sceniczna wyróżniają go jako jednego z najlepszych na świecie solistów tańca irlandzkiego. Do Polski przyjeżdża na specjalne zaproszenie zespołu Carrantuohill, z którym wystąpi we wspólnym programie „Touch of Ireland”.


Urszula Dudziak - niezwykła skala głosu, swoboda i perfekcja intonacji w każdej z jej pięciu oktaw oraz oryginalna technika wokalna, pionierskie osiągnięcia w zastosowaniach współczesnej elektronicznej technologii muzycznej, zyskały jej sławę artystki oryginalnej i kreatywnej. Podstawę wokalistyki Urszuli Dudziak stanowi instrumentalne traktowanie głosu, wywodzące się z klasycznej i powszechnej w muzyce jazzowej techniki śpiewu "scatem".

Artystka wystąpiła na najnowszej płycie zespołu Carrantuohill pt. „Session Natural Irish & Jazz”. Płyta ta otrzymała najważniejszą nagrodę przemysłu fonograficznego FRYDERYKA 2007 w kategorii Album Roku „Etno/Folk”.


Ernest Bryll - Wśród zaproszonych gości nie zabraknie autora większości tekstów do prezentowanych podczas koncertu irlandzkich pieśni - Ernesta Brylla. Jako poeta, ale jednocześnie pierwszy polski ambasador w Irlandii, na pewno w bardzo autentyczny i niepowtarzalny sposób przybliży irlandzką historię, jej kulturę, panujące w niej zwyczaje i … być może doszuka się pomiędzy Polakami i Irlandczykami wielu istniejących podobieństw?!


Bernard Maseli – znany jazzman, wibrafonista, kompozytor, aranżer, producent, pedagog. Karierę na polskiej scenie jazzowej rozpoczął w 1985r. wraz z zespołem „Walk Away” na festiwalu "Jazz nad Odrą" we Wrocławiu, gdzie zdobył główną nagrodę jako solista, a zespół pierwsze miejsce w swojej kategorii. Artysta wystąpił na płycie „Session Natural Irish & Jazz” . Arysta o płycie:

„... Myślę, że na tej płycie słuchacze dostaną porcję doskonałej muzyki. Krążek jest odzwierciedleniem nie tylko doskonałego zgrania zespołu z zaproszonymi artystami, ale też ogromnego artystycznego zaangażowania wszystkich biorących udział w nagraniach. Cieszę się, że udało nam się uniknąć – jak to mówią muzycy – „klejenia na siłę”. Czerpaliśmy brzmienie z różnych nurtów muzycznych, ale efekt pozwolił stworzyć niepowtarzalną całość. Śmiem nawet twierdzić, że wiele fragmentów tej płyty może funkcjonować jako swoiste wzorce.

Bilety w cenie 65, 55, 45 złotych do nabycia w kasie DMiT oraz on-line.