Kazimierskie klimaty 2007
Archiwum


Wystawa malarstwa młodzieży z Klubu PASTEL z pleneru w Kazimierzu Dolnym

Na wystawie prezentowanych jest 60 obrazów olejnych wybranych z blisko 140 powstałych na dwutygodniowym plenerze w Kazimierzu, w którym uczestniczyło dwudziestu młodych artystów. Wystawie towarzyszy wydany katalog z pracami, fotografiami i wspomnieniami z pleneru, który odbył się w dniach od 23 lipca do 4 sierpnia 2007 r.

Kazimierz jest miastem wspaniałych zabytków podziwianych przez tysiące turystów, to miasto malarzy, których spotkać tu można ze sztalugami i płótnami o każdej porze roku, to perła polskiego Renesansu!

Co roku młodzież z Klubu PASTEL Zabrzańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Zabrzu, mieszczącej się przy ul. Sobieskiego 4b wyjeżdża pod opieką artystów plastyków Krzysztofa Rumina (kierownika klubu) i Marka Marciniaka na wakacyjny plener do Kazimierza Dolnego nad Wisłą.

Żadne miasto nie ma takiej siły przyciągania jak właśnie Kazimierz. To jego nastrój, klimat, panorama miasta widziana znad Wisły, której nie oparł się żaden malarz, to wyniosłe mury Fary, spichlerze rozsiane nad brzegiem rzeki. To wreszcie wspaniałe miejsce, gdzie młodzi ludzie z Klubu PASTEL przeżywają twórcze chwile, jak kiedyś studenci i malarze pod wodzą profesora Tadeusza Pruszkowskiego, który organizował regularne, znane w całej Polsce sławne plenery malarskie. Wraz z Tadeuszem Pruszkowskim rozpoczęło się stałe bywanie „malarii”(jak określają to sami artyści) w Kazimierzu, nie tylko sławiąc to miasto, ale również przydające mu artystycznej atmosfery. Dzisiaj to właśnie młodzi artyści z Klubu PASTEL kontynuują tradycje plenerów prof. Pruszkowskiego, jeżdżąc tam co roku od ośmiu lat. Zdążyli już wpisać się na stałe w artystyczny pejzaż Kazimierza, organizując co roku wystawę plenerową na rynku, co skrupulatnie odnotowują miejscowe gazety.

W Plenerze udział wzięli:
Bartkowiak Bogna, Chęcińska Karolina, Ciepielowska Anna, Ignatowski Maciej, Kajtoch Izabela, Klimas Aleksandra, Krupa Joanna, Krzystanek Dagna, Malek Dawid, Michalska Anna, Mika Agnieszka, Olenderek Marta, Rolnik Agnieszka, Siodłok Paweł, Szmajda Anna, Szwarc Wojciech, Tajnert Małgorzata, Ulfik Marta, Ząbek Mateusz, Zielińska Małgorzata.

Wernisaż wystawy odbył się 6 kwietnia 2008 r. o godz. 15.00 w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

Na wystawę wstęp wolny.