2008-10-15 Kozacy Rosji
Archiwum

Miłość, oddanie sztuce i wielki entuzjazm – tak można określić to, co na scenie prezentuje narodowy zespół tańca „Kozacy Rosji”. owo muzyczno – taneczne przedstawienie, będące swoistą opowieścią o sławie, miłości i walce , zawita również do Domu Muzyki i Tańca. Kozackie show odbędzie się w ramach trasy koncertowej po polskich miastach. Polska publiczność, w tym także zabrzańska, będzie mogła po raz pierwszy zobaczyć je na polskiej scenie. A wszystko to owiane efektowną formą sceniczną, wzbogacone o ludowe, barwne stroje, utrzymane w stylu nieco zadziornych, aczkolwiek bardzo charakterystycznych dla „kozackich” regionów, pieśni. Cechą charakterystyczną owego widowiska jest także odczuwalne dla widzów tchnienie wolności, która przecież stanowi nieodłączny atrybut kozackiego życia.
Zespół tańca „Kozacy Rosji” powstał w 1990 r., na leżącej w sercu Rosji ziemi lipieckiej – regionie będącym historyczną ojczyzną Kozaków. Pierwszy oficjalny występ miał miejsce na najważniejszej scenie Rosji, w Sali koncertowej „Rossija” w pazdzierniku 1991 r. Często zespół określany jest mianem „ Wielkiego baletu kozackiego”, albowiem kunszt występujących w nim artystów jest na najwyższym poziomie i bardzo przypomina ową klasyczną sztukę tańca. Liczy 50 artystów i jest jednym z wiodących profesjonalnych zespołów tanecznych w Rosji.
Zespół ma na swoim koncie okraszone sukcesami występy min. w Hiszpanii, Portugalii, Grecji oraz byłej Jugosławii. Wielkim powodzeniem cieszyły się występy w Wielkiej Brytanii, po których kozackie show zyskało w tamtejszych mediach przydomek „oszałamiającego”.