2009-02-07 Kabarety dla kobiety
Archiwum


Specjalnie dla Pań, z okazji Dnia Kobiet, wystąpiła w Zabrzu czołówka polskiego kabaretu. Był kabaret Elita, Andrzej Grabowski, Jerzy Kryszak, Maryjusz Mario Kałamaga i Cezary Pazura. Całość poprowadził znany i lubiany dziennikarz, poeta, piosenkarz, konferansjer, satyryk, prezenter telewizyjny i radiowy - Piotr Bałtroczyk.

Piotr Bałtroczyk to absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, a poza tym jest konferansjerem najważniejszych polskich festiwali i imprez kabaretowych. Ponadto jest też wyczynowcem - jeździ na motorze (szybko), samochodem (szybko), na nartach (szybko). Na scenie od lat zadziwia świeżością, witalnością i skromnością.
Kabaret Elita, to jeden z najstarszych polskich kabaretów - powstał w 1969 roku. Wywodzi się z tzw. ruchu studenckiego, który w tamtych latach był niezwykle prężny i twórczy. Specjalnością kabaretu są piosenki. Takie utwory jak: „Do serca przytul psa”, „Nie odlecimy do ciepłych krajów”, „Czego się boisz głupia?” czy „Warto było czekać” zdobywają dużą popularność nie tylko wśród miłośników kabaretu. W 2009 roku kabaret Elita obchodzi swój wielki jubileusz 40-lecia. To bez wątpienia bezprecedensowe wydarzenie na polskiej scenie kabaretowej. Z tej okazji przygotowany został specjalny program „40 lat naszego dzieciństwa...”
Andrzej Grabowski to znany i lubiany aktor obdarzony wielkim talentem komediowym. Wykształcenie zdobył w krakowskiej PWST, którą ukończył w 1974 roku. Występuje na scenie Teatru im. Słowackiego w Krakowie, jest laureatem wielu nagród, m.in.: Grand Prix Toruń '86, główne nagrody w Szczecinie 1987, 1988, nagrody w Kaliszu 1988, 1990. Jest zarówno dobrym aktorem teatralnym, jak i filmowym, występował w Teatrze Telewizji. Obecnie kojarzony jest najczęściej z prześmiesznym serialem „Świat według Kiepskich”, gdzie odtwarza rolę Ferdynanda Kiepskiego.
Jerzy Kryszak to polski aktor, satyryk i świetny parodysta, potrafiący mówić wieloma głosami, m.in. tak znanych osobistości jak Lech Wałęsa, Adam Michnik, Tadeusz Mazowiecki, Andrzej Lepper, Wojciech Jaruzelski, czy Jan Paweł II. Jest także aktorem telewizyjnym. Użyczał swego głosu postaciom w programie „Polskie Zoo” oraz prowadził program „Mój pierwszy raz”. W każdym odcinku programu „Piotr Bałtroczyk na żywo” prezentuje aktualną sytuację polityczną w Polsce.
Mariusz Kałamaga to polski artysta kabaretowy, członek i frontman kabaretu Łowcy.B, nazywany przez kolegów z formacji Basen lub Maryjusz. Pochodzi z Bytomia, gdzie ukończył Liceum Ekonomiczne. Studiował animację społeczno-kulturalną na Uniwersytecie Śląskim w filii w Cieszynie, gdzie poznał resztę grupy i wspólnie z nimi założył kabaret Łowcy.B. Od 2008 jest wspólnie z Piotrem Bałtroczykiem i Jerzym Kryszakiem współprowadzącym programu „Piotr Bałtroczyk na żywo”.
Cezary Pazura – polski aktor filmowy, kabaretowy i telewizyjny, komik, piosenkarz, ukończył w 1986 PWSFTviT w Łodzi. Debiutował w 1986 roku w przygodowym filmie Waldemara Podgórskiego „Czarne Stopy”. W 2007 roku zadebiutował jako reżyser, realizując jeden z odcinków serialu „Faceci do wzięcia”. Od marca 2008 r. prowadzi w telewizji Polsat teleturniej „Strzał w 10”. Znany jest także z serialu „13 posterunek”.