2009-11-08 Chris Botti
Archiwum


Po raz kolejny w Domu Muzyki i Tańca wystąpi słynny amerykański trębacz smooth jazzowy Chris Botti, nazywany „posłańcem świata jazzu”. Muzyk urodził się 12 października 1962 w Portland w stanie Oregon. Od dziecka miał kontakt z muzyką, bo jego matka była nauczycielką gry na pianinie. Naukę gry na trąbce zaczął mając 10 lat. Znany jest głównie jako muzyk sesyjny, współpracował z wieloma muzykami, wśród których są Aretha Franklin, Chaka Khan, Betty Midler, Bob Dylan i Paul Simon oraz The Brecker Brothers. Najbardziej znana jest jednak jego współpraca ze Stingiem. Botti występował podczas jego trasy Brand New Day w 2000 i 2001, nagrali również kilka wspólnych utworów, które znalazły się na płytach trębacza.
Muzyk wzoruje się na wczesnych nagraniach Milesa Davisa i czerpie inspiracje z muzyki Tomasza Stańki, ale sięga także do muzyki klasycznej i rockowej, co przysporzyło mu wielu fanów na całym świecie. W jego karierze ważny okazał się fakt, że po wydaniu swego pierwszego albumu „First Wish” (1995) zaistniał nie tylko w świecie jazzu, ale także na scenie popowej.
W wywiadzie dla Opinii – Polonijnego Magazynu Kulturalnego Botti powiedział: Polska publiczność jest najlepszą publicznością przed jaką kiedykolwiek grałem. Zabrzańska publiczność podczas listopadowego na pewno podtrzyma tę opinię.