2009-09-27 Urodziny Miasta z Grzegorzem Turnauem
Archiwum


W tym roku, 1 października, przypadają 87. urodziny Zabrza. W Domu Muzyki i Tańca będziemy je świętować w niedzielę, 27 września. Uroczystość uświetni gościnnie koncert Grzegorza Turnaua – aranżera, pianisty, kompozytora, wokalisty i poety, wykonawcy tzw. poezji śpiewanej.
Artysta debiutował na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie utworem „Znów wędrujemy”; był wtedy jeszcze uczniem III klasy liceum. Zdobył wówczas pierwszą nagrodę, a dzięki niej został zaproszony przez Piotra Skrzyneckiego do Piwnicy pod Baranami. Stworzył swój własny styl muzyczny i kompozycyjny, czasami nawiązujący do muzyki jazzowej, smooth-jazzowej, a także do dokonań Marka Grechuty i Jana Kantego Pawluśkiewicza. Wśród instrumentów występujących w jego utworach główne miejsce zajmuje zawsze fortepian, na którym gra sam, a towarzyszą mu: saksofon, obój, flet, waltornia, gitary, smyczki oraz sekcja rytmiczna. Artysta występuje i nagrywa ze swoim stałym zespołem.
Kolejnym gościem na Urodzinach Zabrza będzie Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego, która w naszym mieście, i nie tylko, koncertuje już od października 1950 roku.