2010-03-04 Inauguracja Roku Chopinowskiego
Archiwum


Zabrze mocnym akcentem włączyło się w obchody Roku Chopinowskiego. W Domu Muzyki i Tańca zagrał sam Piotr Paleczny. Towarzyszyła mu orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. W programie koncertu znalazły się Koncert fortepianowy e-moll op.11 Fryderyka Chopina oraz VIII Symfonia h-moll „Niedokończona” Franza Schuberta.
W 2010 r. przypadła 200-setna rocznica urodzin najwybitniejszego polskiego kompozytora. Zgodnie z uchwałą Sejmu RP rok 2010 został ustanowiony Rokiem Fryderyka Chopina.
Fryderyk Chopin uznawany jest za jednego z czołowych pianistów i przedstawicieli muzyki okresu romantyzmu na świecie. Nazywany bywa poetą fortepianu. Choć należy do najchętniej granych kompozytorów muzyki fortepianowej, jego dzieła wymagają od wykonawcy znakomitego warsztatu i wirtuozerii. A tym bez wątpienia może się poszczycić Piotr Paleczny.
Artysta urodził się w 1946 r. w Rybniku. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie prowadzi klasą fortepianu. W latach 1985–2000 był jurorem Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a od 1993 r. dyrektorem artystycznym festiwalu im. Fryderyka Chopina w Dusznikach-Zdroju. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Sofii, Monachium i Bordeaux.