Muzyczne Lato 2010
Archiwum


Lato wypełnione muzyką

Wyjątkowo atrakcyjnie zapowiada się tegoroczne Muzyczne Lato. Impreza odbędzie się po raz dziewiętnasty i z pewnością, patrząc na listę wykonawców, przyciągnie liczne rzesze zabrzan. Koncerty plenerowe (odbędą się na estradzie ustawionej obok stadionu Górnika Zabrze przy ul. Roosevelta) zaplanowano w każdą sobotę wakacji począwszy od 10 lipca. Na scenie wystąpią znani i popularni artyści prezentujący różne gatunki muzyczne: Varius Manx, Róże Europy, Karpowicz Family, Video, Classic, Carrantuohill, Jeden Osiem L. Muzyczne Lato, jak jest to już w zwyczaju, zakończy dyskoteka na wolnym powietrzu. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny.Program Muzycznego Lata 2010.

10.07.2010.
Varius Manx


Na pierwszej tegorocznej imprezie w ramach Muzycznego Lata 10 lipca br. wystąpi wszystkim dobrze znany, obchodzący właśnie 20-lecie istnienia, zespół Varius Manx, który w Zabrzu wystąpi z nową wokalistką Anną Józefiną Lubieniecką.
Grupa powstała w Łodzi, gdy Robert Janson wraz z braćmi Michałem i Pawłem Marciniakami oraz z Piotrem Sobczakiem i Tomaszem Ziółkiewiczem nagrali album „The Beginning". Rok później zespół, w poszerzonym już składzie (dołączyli: Sławek Romanowski i Robert Amirian), wydał drugą płytę „The New Shape", ale prawdziwy przełom w jego karierze nastąpił w 1994 roku wraz z nagraniem albumu „Emu" z udziałem Anity Lipnickiej. Utwory z tej płyty, takie jak „Piosenka księżycowa” czy „Zanim zrozumiesz”, stały się wielkimi przebojami. W 2000 roku, z okazji 10-lecia istnienia, Varius Manx wypuścił na rynek płytę „Najlepsze z dobrych". Znalazły się tam utwory śpiewane zarówno przez Anitę Lipnicką, jak i Kasię Stankiewicz. Dwa lata później ukazała się kolejna, ósma już płyta grupy Varius Manx, zatytułowana „Eno". Album promował singiel „Moje Eldorado". 15-lecie istnienia zespół świętował wypromowaniem dziewiątej w swej dyskografii płyty pt. „Emi".17.07.2010.
Róże Europy


17 lipca br. na scenie ML obok stadionu Górnika Zabrze wystąpi zespół Róże Europy. Założona w Warszawie w 1983 roku grupa dużą popularność zyskała w drugiej połowie lat osiemdziesiątych i na początku lat dziewięćdziesiątych. Jej założycielem i liderem jest Piotr Klatt - wokalista i autor tekstów. Grupa często zmieniała skład, współtworzyli ją m.in. kolejni gitarzyści i zarazem kompozytorzy: Artur Orzech (obecnie dziennikarz i prezenter), Michał Grymuza, Grzegorz K. Witkowski (dziennikarz czasopism Tylko Rock i Teraz Rock) oraz Sławomir Wysocki. Szczyt popularności nastąpił w roku 1992 r. wraz z wydaniem albumu „Poganie! Kochaj i obrażaj”, na którym znalazł się największy przebój grupy – „Jedwab”. Zespół powrócił po kilku latach nieobecności na rynku muzycznym dwoma singlami: „Teraz” i „Kosmetyki” - oba znalazły się na wydanej w 2005 roku składance podsumowującej działalność grupy. W 2007 roku ukazała się nowa studyjna płyta zespołu, zatytułowana „8”.24.07.2010.
Karpowicz Family


Podczas kolejnego tegorocznego Muzycznego Lata 24 lipca br .zabrzańską publiczność bawił będzie popularny, nie tylko w naszym regionie, zespół Karpowicz Family.
Grupa pochodzi ze Świętochłowic. Występuje najczęściej na śląskich biesiadach i festynach. W tym roku Karpowicz Family obchodzi swoje dziesiąte urodziny. Jej założycielem i jednocześnie liderem jest wokalista Zbyszek Karpowicz. Ich dorobek artystyczny to sześć wydanych płyt, 20 nagranych teledysków i setki koncertów na terenie całego kraju i poza jego granicami. „Nieść ludziom radość i nadzieję” - to główne motto tego śląskiego zespołu.31.07.2010.
Video

Video, polski zespół grający muzykę pop, pop-rock i rock będzie kolejnym wykonawcą Muzycznego Lata. Grupa wystąpi 31 lipca br. Zespół założyli w 2007 roku Maciej Durczak, Wojciech Łuszczykiewicz i Tomasz Lubert. Twórcą tekstów większości piosenek jest Wojciech Łuszczykiewicz. W 2008 roku ukazał się album „Video gra”, z którego pochodzą takie przeboje, jak: „Bella", „Idę na plażę" (hit lata 2008) czy „Soft", wykonany wspólnie z Anną Wyszkoni. W bieżącym roku pojawiła się na rynku płyta „Nie obchodzi nas rock”.
Zespół, mimo stosunkowo krótkiego stażu na polskiej scenie rockowej, jest zdobywcą wielu wyróżnień, m.in. Nagrody Dziennikarzy na Festiwalu Top Trendy 2008. Jest także finalistą Sopot Festival 2008 i laureatem nagrody Świr 2009 w kategorii Zespół Roku.7.08.2010.
Classic

Pierwszy sierpniowy koncert (7 sierpnia br.) w ramach Muzycznego Lata zdominuje popularna i lubiana grupa Classic.
Classic istnieje od 1994 roku. Popularność zespołowi przyniosła piosenka „Jolka, Jolka". Ten przebój grupa wylansowała pod koniec 1995 roku. W 1997 roku zespół wydał płytę „Warto żyć". Dwie piosenki z niej: „Warto żyć" i „Jesteś wielkim spełnieniem moich marzeń" stały się przebojami. W tym samym roku zespół wypuścił na rynek płytę „Składanka". Na kolejną fani musieli poczekać dwa lata.
Zespół na scenę wrócił w 1999 roku w poszerzonym składzie. Kolejna płyta „Bilet do nieba" ukazała się wiosną 2002 roku. Krążek pokazał całkiem nowe oblicze zespołu, który zrezygnował z dotychczasowej typowej dla disco polo stylistyki i zaczął iść w kierunku muzyki pop. Zmienił się także skład. Od tej pory grupę Classic tworzą: Mariusz Winnicki (wokal, gitara akustyczna), Robert Klatt (wokal, instrumenty klawiszowe), Tomasz Orłowski (gitara elektryczna), Wiesław Uczciwek (instrumenty klawiszowe), Sebastian Dorosiewicz (perkusja) i Mieczysław Grubiak (saksofon).
14.08.2010.
Carrantuohill

14 sierpnia br. podczas kolejnego Muzycznego Lata publiczność będzie miała okazję spotkać się z zespołem Carrantuohill, znanym z popularyzowania muzyki celtyckiej. Niecodzienna nazwa grupy pochodzi od najwyższego szczytu w Irlandii.
Carrantuohill zagrał ponad tysiąc koncertów, zarówno w kraju, jak i za granicą. Gościł m.in. w Czechach, Irlandii, Francji, Niemczech, USA (na zaproszenie Czesława Miłosza), Rosji. Wystąpił również trzykrotnie (1997, 1999 i 2004 r.) na jednym z największych festiwali muzyki irlandzkiej Cork Folk Festival.
Zespół od samego początku związany jest z Przystankiem Woodstock, a od roku 2002 jest współorganizatorem jego Folkowej Sceny.
Wraz z grupą taneczną Reelandia muzycy tej grupy stworzyli widowisko muzyczno-taneczne „Touch of Ireland”. Carrantuohill to także jeden z głównych uczestników Zielonej Wyspy Śląsk – widowiska muzycznego propagującego region i jego walory pozaprzemysłowe, łączącego uprawianą przez zespół „zieloną muzykę” ze śląskim artyzmem na najwyższym poziomie.21.08.2010.
Jeden Osiem L

21 sierpnia br. podczas przedostatniego już w tym roku Muzycznego Lata zagra Jeden Osiem L - polska grupa hip-hopowa powstała w 1998 roku w Płocku.
Największą popularnością cieszyła się na przełomie 2003 i 2004 roku za sprawą debiutanckiego albumu „Wideoteka”. W 2003 roku została wydana pierwsza legalna płyta zespołu – „Wideoteka”. W 2005 roku zespół Jeden Osiem L podpisał kontrakt z Universal Music Polska i wydał album „Słuchowisko”. Znalazły się na nim takie hity jak: „Pytam Kiedy”, który został nominowany do konkursu premier na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, czy „Smak Zwycięstwa”, z którym zespół wystąpił podczas konkursu „Super Jedynek” w 2006 roku, w kategorii Najlepszy Zespół Hip-hopowy. W marcu 2007 roku został wydany singel „Kilka Chwil" zapowiadający płytę „Nowy Folder”.28.08.2010.
Dyskoteka

Ostatnie spotkanie z tegorocznym Muzycznym Latem odbędzie się w ostatnią sobotę wakacji 28 sierpnia br., w dyskotekowych rytmach. Zapraszamy na wspaniałą plenerową zabawę, pełną licznych atrakcji, konkursów i niespodzianek.