2011-03-26 Legend Of Shaolin
Archiwum


Podczas dwugodzinnego, zapierającego dech w piersiach widowiska, będziemy mogli przenieść się w czasie i przestrzeni do starożytnych Chin sprzed 1500 lat. Mnisi poprowadzą nas poprzez historię powstania i rozwoju klasztoru Shaolin, jego tradycję i filozofię Zen Buddyzmu. Zobaczymy jak wielką moc niesie ze sobą sztuka medytacji, która pozwala osiągnąć perfekcyjną równowagę między czystością umysłu i siłą ludzkiego ciała. Mnisi podzielą się z nami swoimi umiejętnościami, występując w tradycyjnych, niezmiennych od wieków strojach i przy towarzyszeniu muzyki, tak charakterystycznej dla Dalekiego Wschodu. Co więcej, nie będziemy tylko obserwatorami, ale weźmiemy czynny udział w wydarzeniu. Mistrzowie zapraszają na scenę osoby z widowni, aby i oni mogli sprawdzić się w karkołomnych wyczynach. Pokazują, że każdy z nich może być tak silny jak lew, mieć kości jak z żelaza i mocne mięśnie niczym stal. W skład grupy Legend of Shaolin wchodzą uduchowieni mnisi i ich uczniowie praktycznie w każdym wieku. Najmłodszy z nich nie skończył jeszcze siedmiu lat, a najstarszy, najbardziej utytułowany i najwyższy w hierarchii, już dawno przekroczył 75 lat. W spektaklu przedstawią oni również odwieczną więź między uczniami a mistrzami, która nawiązuje się od początku nauki aż do dnia śmierci jednego z nich. Ta zależność zaznacza się w regułach rządzących klasztorem Shaolin, ale również na scenie. Całość tworzy spektakularne widowisko, którym oczarowana jest publiczność. Sceny opowiadają rozmaite historie z życia uciskanej biedoty chińskiej i samych mnichów, ich zasady i tryb życia w klasztorze. Mistrzowie zaprezentują również mrożące krew w żyłach sceny walk, do których używają rozmaitych rodzajów broni, takich jak np. włócznie, halabardy, potrójne cepy, łańcuchy. Z tego przedstawienia wszyscy, bez względu na wiek, wychodzą z wypiekami na twarzach, zauroczeni tym, co zobaczyli.

Przedstawienia w wykonaniu Legends of Shaolin w latach 1995-2003 obejrzało w sumie ponad trzy miliony widzów na czterech kontynentach, w samym tylko Sydney zgromadzili ponad 23.000 osób. Scenografię pierwszej europejskiej trasy w 1995 roku tworzyła ogromna makieta przedstawiająca klasztor. Produkcja wymagała trzech 18-metrowych tirów do przewozu sprzętu. Mnisi występowali w najsłynniejszych salach Europy i świata (mogą one jednorazowo pomieścić nawet 4-tysieczną widownię) m.in. Duestschlandhalle w Berlinie, Olympiahalle w Monachium, Wembly Arena w Londynie, Universal Amphitheater w Los Angeles czy La Cigale Theatre w Paryżu. Zespół wielokrotnie był zapraszany i brał udział w słynnych programach telewizyjnych, np. „Wetten dass” z Thomasem Gottschalkiem, Jayem Leno i Dawidem Lettermanem w Stanach Zjednoczonych.
„Zgłębiaj tajemnice Wushu bardzo dokładnie, chłoń całą wiedzę, jaką przekazują Ci nauczyciele. Szukaj najwyższych ideałów. Dąż do mądrości umysłu i sprawności ciała. Nigdy nie lękaj się, nawet najgorszego zła i zawsze walcz o sprawiedliwość” – to motto życia legendarnych mistrzów z Shaolin, które sobie przekazują i postępują według niego od wieków.