2011-11-05 Pat Metheny Trio
Archiwum


Jesienią w Polsce odbędą się tylko cztery takie koncerty! Na jeden z nich zapraszamy do Domu Muzyki i Tańca - Pat Metheny, słynny kompozytor oraz gitarzysta jazzowy, wystąpi wraz z muzykami ze swojego tria - kontrabasistą Larrym Grenadierem oraz mistrzem perkusji Billem Stewartem.
Pat Metheny urodził się 12 sierpnia 1954 roku w Kansas i pochodzi z muzycznej rodziny. Mając osiem lat zaczął grać na trąbce, a cztery lata później wybrał gitarę. Wkrótce rozpoczął regularną współpracę z najlepszymi zespołami jazzowymi w swoim stanie, zdobywając cenne doświadczenie w niezwykle młodym wieku. Profesjonalny debiut artysty na międzynarodowej scenie jazzowej nastąpił w roku 1974. Pat Metheny swoją technikę doskonalił na Uniwersytecie w Miami oraz w słynnej Berklee College of Music w Bostonie. Tam właśnie na zdolności studenta zwrócił uwagę wykładowca oraz wibrafonista Gary Burton, który zaproponował Metheny’emu współpracę. W zespole Gary'ego Burtona Metheny spędził trzy lata, przejawiając charakterystyczny styl będący mieszanką swobodnej artykulacji oraz zaawansowanej rytmicznej i harmonicznej wrażliwości. Ten sposób improwizacji był z założenia nowatorski, jednak głęboko zakorzeniony w tradycji jazzowej.
Wraz z wydaniem pierwszego albumu „ Bright Size Life” (w 1975 roku) Pat Metheny odkrył na nowo brzmienie tradycyjnej gitary jazzowej dla nowego pokolenia muzyków. Przez całą karierę artysta pracował nad udoskonalaniem improwizacyjnego i dźwiękowego potencjału tego instrumentu. W dorobku artysty znajdują się kompozycje na gitary solo, małe zespoły, instrumenty elektryczne i akustyczne, duże orkiestry jak również utwory baletowe. O wszechstronności Methenego świadczyć może współpraca jaką nawiązał z największymi gwiazdami, takimi jak: Steve Reich, Ornette Coleman, Herbie Hancock, Jim Hall, Milton Nascimento i David Bowie. Warto dodać, że już od ponad dwudziestu lat Pat Metheny współpracuje z pianistą jazzowym Lyle Maysem, a ich kooperacja porównywana jest zarówno przez krytyków, jak i słuchaczy do tak wybitnych duetów jak Lennon/McCartney czy Ellington/Strayhorn.
Pat Metheny jest nie tylko znakomitym muzykiem, ale również aktywnie działa na polu akademickim. W wieku 18 lat został najmłodszym nauczycielem muzyki na Uniwersytecie w Miami, a rok później na amerykańskiej wyższej uczelni muzycznej - Berklee College of Music, gdzie w roku 1996 otrzymał tytuł doktora. Co więcej, Pat Metheny prowadzi liczne warsztaty muzyczne na całym świecie od Dutch Royal Conservatory do Thelonius Monk Institute of Jazz i sal wykładowych Azji i Południowej Ameryki. Jest też prawdziwym muzycznym pionierem w dziedzinie muzyki elektronicznej i jednym z pierwszych muzyków jazzowych, który potraktował syntezator jako poważny instrument muzyczny. Na wiele lat przed wynalezieniem technologii MIDI Metheny używał Synclavier jako narzędzia kompozytorskiego. Był również kluczową postacią przy opracowywaniu kilku nowych rodzajów gitar, takich jak: akustycznej gitary sopranowej, 42-strunowej gitary Pikasso, gitary Ibanez PM-100 oraz różnorodnych innych typowych instrumentów.

Bilety na koncert są do nabycia wyłącznie za pośrednictwem www.eventim.pl oraz www.ticketpro.pl