2013-05-26 Nie tylko dla Mamy - Ryszard Rynkowski
Archiwum


Zobacz zdjęcia z imprezy
Ryszard Rynkowski urodził się w Elblągu. Już jako nastolatek zadebiutował na scenie, nie jednak jako muzyk, ale jako członek kabaretu „Tak to bywa”. Potem był też członkiem elbląskich półamatorskich zespołów muzycznych. Studiował na Wydziale Wychowania Muzycznego w Olsztynie, jednak zrezygnował z możliwości zdobycia zawodu nauczyciela muzyki i wybrał rozwój profesjonalnej muzycznej kariery. Pierwszym krokiem do tego celu był udział w warsztatach muzycznych w Chodzieży, na których Rynkowski miał okazję rozwinąć swoje umiejętności jazzowe. W 1973 roku artysta przeprowadził się do Warszawy, wierząc, że to pomoże mu w nawiązaniu kontaktów i zapewni dobry początek w muzycznym biznesie. Jego pierwsze zajęcia w stolicy to rola korepetytora w Operetce Warszawskiej oraz akompaniatora w Teatrze na Targówku. Dla tej sceny rozpoczął także komponować własne utwory. Pierwszym utrwalonym nagraniem piosenki Rynkowskiego z tego okresu było „W tańcu zaczyna się miłość”. Potem współpracował z warszawskimi zespołami muzycznymi Gramine i Victoria Singers, który z czasem zmienił nazwę na Vox. Z grupą tą Rynkowski związany był przez kolejne dziesięć lat i w dużym stopniu był autorem jej sukcesów. W 1987 roku Rynkowski odszedł z zespołu i nie miał konkretnego pomysłu na dalszą karierę. To przyjaciele namówili go do rozpoczęcia samodzielnych nagrań, a na sukcesy nie trzeba było długo czekać. W 1989 roku został zwycięzcą festiwalu w Opolu, gdzie zaśpiewał „Wypijmy za błędy”. Dokonania te powtórzył jeszcze trzykrotnie - w 1990, 94 i 99 roku. Otrzymał także specjalną nagrodę festiwalu za całokształt twórczości. W 1991 roku zadebiutował jako solista płytą „Szczęśliwej drogi już czas”. Wszystkie nagrane od połowy lat 90. płyty Rynkowskiego stawały się przebojami, i dzięki temu artysta osiągnął prawdziwie gwiazdorski status. Często nazywany jest „polskim Joe Cockerem”, z którym zresztą miał okazję wystąpić na wspólnym koncercie w 2001 roku.
Ryszarda Rynkowskiego w Domu Muzyki i Tańca już gościliśmy, ale tym razem koncert będzie inny niż dotychczasowe - artysta wystąpi z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej, którą gościnnie dyrygował będzie Bohdan Jarmołowicz - kompozytor, aranżer i dyrygent. Bohdan Jarmołowicz występował jako dyrygent i generalny dyrektor muzyczny amerykańsko-niemieckich produkcji znanych musicali, między innymi „Cabaret”, West Side Story” i „Phantom of the Opera”. Współpracował m.in. z Gregiem Banaszakiem, Vadimem Brodskim, Richardem Galliano, Philippem Giusiano, Giennadijem Woskresienskim, Grigorijem Żyslinem. Serdecznie zapraszamy!

UWAGA! Zwrot biletów możliwy jest tylko i wyłącznie w przypadku odwołania imprezy i tylko na podstawie dowodu zakupu (paragon lub inny dokument potwierdzający dokonanie wpłaty).