2014-05-05 Steve Hackett
Archiwum

Steve Hackett i jego zespół wraca do Polski na jeden koncert. Koncert wyjątkowy, koncert jedyny w swoim rodzaju, koncert w ramach bardzo długiej trasy, która zbiera entuzjastyczne recenzje! Na początku maja 2014 w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca część publiczności będzie śpiewać wszystkie teksty, inni nie będą sobie mogli na to pozwolić bo przeszkodzą im łzy wzruszenia. Wszyscy przeniosą się do świata muzyki Genesis, jednego z najwspanialszych zespołów wszech czasów, którego historia była także udziałem Steve'a Hacketta. Podczas ponad 2,5-godzinnego spektaklu będzie można usłyszeć Watcher Of The Skies, I Know What I Like, Firth Of Fifth, Supper's Ready, Musical Box, Dancing With The Moonlit Knight, Los Endos i wiele wiele innych.

Steve Hackett jest samoukiem, który zaczynał od grania na harmonijce i fascynacji bluesem, by w wieku lat 12 chwycić za gitarę. Warto zaznaczyć, że Steve jest też uznanym gitarzystą klasycznym i ma w swoim dorobku wysoko cenione płyty nagrane na tym instrumencie. Jak sam mówi: "Zawsze uważałem, że jedna połowa mnie urodziła się do grania akustycznego, zaś druga do grania rockowego. W obu stylach [gitarowych] gram z jednakowo wielką pasją". Steve Hackett jest wśród gitarzystów uznawany za wynalazcę techniki oburęcznego tappingu, spopularyzowanej później przez Edwarda Van Halena. Orkiestralny, melodyjny styl Hacketta jest bardzo charakterystyczny, technicznie trudny do naśladowania. Swoją techniką gry, muzyczną wrażliwością i wyobraźnią kompozytorską zainspirował wielu znakomitych mistrzów sześciu strun. Z wielkim uznaniem wypowiadają się na temat Hacketta tacy artyści, jak: Alex Lifeson, Brian May, Slash czy Steven Wilson.

Urodzony 12 lutego 1950 roku muzyk karierę rozpoczął w grupach Canterbury Glass i Sarabande. W 1970 roku z zespołem Quiet World nagrał jeden album (The Road), a niedługo później dołączył do Genesis.

W składzie z Hackettem formacja wydała osiem albumów przełomowych nie tylko dla gatunku, jakim jest rock progresywny, ale stanowiących kanon rocka. Różnice w wizji muzycznej doprowadziły jednak do jego odejścia w 1977 roku, po trasie promującej wydawnictwo Wind And Wuthering.

Przez te lata Steve wypracował swój wyjątkowy styl, łącząc wpływy muzyki klasycznej z hardrockową ekspresją. Artysta z równą lekkością tworzy albumy z muzyką klasyczną (zawierające jego własne interpretacje dzieł takich twórców, jak Bach czy Satie), autorskie kompozycje na gitarę akustyczną (które docenił sam Yehudi Menuhin!), jak i "typowo rockowe" dzieła. Ma na koncie przeszło 20 bardzo zróżnicowanych gatunkowo albumów studyjnych z muzyką rockową, klasyczną oraz akustyczną. Przez ponad 40 lat udanej kariery muzycznej współpracował m.in.: ze Steve'em Howe'em (w ramach supergrupy GTR), Billem Brufordem, Trevorem Hornem, Stevenem Wilsonem, Bonnie Tyler, Brianem Mayem, Chrisem Squire'em (projekt Squackett) czy formacją Gordian Knot (album Emergent). Artysta odniósł również spory sukces jako kompozytor muzyki orkiestrowej i klasycznej. Nagrana przy współudziale londyńskiej Royal Philharmonic Orchestra płyta A Midsummer Night's Dream była jednym z najlepiej sprzedających się albumów z muzyką poważną w 1997 roku. W 2010 roku wraz z pozostałymi muzykami Genesis został zaproszony do Rock And Roll Hall of Fame.

Wydana w październiku 2012 roku druga część Genesis Revisited jest kolejną podróżą Hacketta do krainy repertuaru swojego dawnego zespołu: "Tym razem próbowałem spełnić życzenia wszystkich, także moje własne. Początkowo chciałem zamieścić na płycie najlepsze utwory, które nie znalazły się na pierwszym albumie. Ale doszły mnie słuchy, że fani chcą usłyszeć kompozycje, w których na plan pierwszy wybija się gitara. Pogodziłem więc jedno z drugim. Zamieściłem też cztery utwory, nawiązujące do twórczości Genesis, które powstały w tym czasie, m.in.: "Shadow of the Hierophant" - wspomina artysta. Album spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem krytyków i fanów.

Trasa koncertowa, towarzysząca wydaniu płyty cieszy się wielkim powodzeniem, a setlista występów zespołu Steve'a Hacketta zawiera wyłącznie klasyczne utwory Genesis. Majowy koncert w Hammersmith Apollo w Londynie (który uwieczniono na właśnie wydanym DVD) został wyprzedany. To samo stało się w przypadku kolejnego, jesiennego, w bardzo prestiżowej londyńskiej Royal Albert Hall (tu też nakręcono cały koncert, który ukaże się na blu-rayu). Gdziekolwiek nie pojawi się i nie zagra zespół Steve'a Hacketta, zachwytom nie ma końca.

Pełen entuzjazmu artysta zdradza więcej szczegółów: "Po sukcesach koncertów Genesis Revisited w 2013r., już wkrótce poszerzymy cały koncept. Zagramy pełny zestaw utworów Genesis, w którym oprócz tegorocznych faworytów takich jak "The Musical Box", "Dancing with the Moonlit Knight" i "Supper's Ready", znajdą się inne klasyki z repertuaru zespołu, o które publiczność często nas prosi i do których z pewnością warto wrócić… Jestem tym bardzo podekscytowany!"

Magazyn "Classic Prog Rock" tak opisał koncert w Royal Albert Hall: "To wierna, pełna inspiracji podróż w czasie, która przypomniała wiele najważniejszych momentów z historii prog-rocka. Kiedy wypełniona po brzegi sala pyta chórem: "A flower?", ciarki przechodzą po plecach". O tych przysłowiowych "ciarkach" wspomniano też w artykule w "Newcastle Chronicle", gdy pojawił się opis solówki Hacketta. "Fireworks" nazwał koncert "zachwycającym pod każdym względem", a Classic Rock Society podsumowało "to dwie i pół godziny czystej radości dla każdego fana Genesis". "Daily Mail" był pod szczególnym wrażeniem towarzyszącego Steve'owi zespołu, który był w stanie "dorównać nagraniom studyjnym, a czasem nawet je przewyższyć".

Jak zauważył Maurycy Nowakowski, autor jedynej polskojęzycznej biografii byłego gitarzysty Genesis: "Hackett jako główny dziś spadkobierca genesisowego repertuaru skupia uwagę progresywnej publiczności i tym bardziej trzeba trzymać kciuki za jego twórczo-wykonawczą formę". W muzyku drzemie niesamowita moc, talent i siła, której może w każdej chwili użyć, aby oczarować, wzruszyć i zachwycić swoich fanów.

Zapraszamy! Steve Hackett i jego Gibson Les Paul zabiorą nas w muzyczną podróż, która na długo pozostanie w naszej pamięci!

Wybrana dyskografia (solo):
Voyage Of The Acolyte (1975)
Please Don't Touch (1978)
Spectral Mornings (1979)
Defector (1980)
Cured (1981)
Highly Strung (1982)
Bay Of Kings (1983)
Till We Have Faces (1984)
Momentum (1988)
Guitar Noir (1993)
Blues With A Feeling (1994)
Watcher Of The Skies: Genesis Revisited (1996)
A Midsummer Night's Dream (1997)
Darktown (1999)
Sketches Of Satie (z Johnem Hackettem) (2000)
Feedback 86 (2000)
To Watch The Storms (2003)
Metamorpheus (2005)
Wild Orchids (2006)
Tribute (2008)
Out Of The Tunnel's Mouth (2009)
Beyond The Shrouded Horizon (2011)
A Life Within A Day (z Chrisem Squire'em) (2012)
Genesis Revisited II (2012)

Steve Hackett w sieci:
www.hackettsongs.com

opracowała: Agnieszka Lenczewska

Bilety w cenie 129, 169 i 239 złotych do dnia 31.01.2014 r. od 01.02.2014 r. bilety w cenach 139, 189, 219 i 259 złotych do nabycia w kasie DMiT lub on-line.
UWAGA! Zwrot biletów możliwy jest tylko i wyłącznie w przypadku odwołania imprezy i tylko na podstawie dowodu zakupu (paragon lub inny dokument potwierdzający dokonanie wpłaty).