2015-03-27 Koncert Korean Chamber Orchestra w ramach 19. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena
Archiwum


Stowarzyszenie Ludwiga van Beethovena od 1997 roku organizuje Wielkanocne Festiwale Ludwiga van Beethovena. Każda edycja przedstawia dzieła Beethovena z różnych perspektyw, pozwala dostrzec, skąd artysta czerpał inspiracje, a także jaki wpływ wywarła jego muzyka na twórców innych epok i jakie miejsce zajmuje we współczesnym świecie. W tym roku, od 22 marca do 3 kwietnia, Festiwal odbędzie się po raz 19., a jednym z gości będzie światowej sławy Korean Chamber Orchestra. Festiwal odbywa się w Warszawie, ale dzięki staraniom prezydent Małgorzaty Mańki-Szulik oraz przychylności Elżbiety Pendereckiej – dyrektor Festiwalu, w Zabrzu odbędzie się jeden z koncertów w ramach tego Festiwalu. Będzie to koncert, z okazji 50-lecia Korean Chamber Orchestra.

Korean Chamber Orchestra została założona w 1965 roku w Seulu przez wiolonczelistę Bong-Cho Jeona. Szybko stała się wiodącą grupą kameralną w Korei. Od 1979 roku, kiedy nowym dyrektorem został Min Kim, zespół zyskał międzynarodową sławę, odbywając doskonale przyjmowane przez publiczność i krytykę tournée po całym świecie. Zespół dał ponad 450 koncertów w Korei, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech, Francji, Włoszech, Chorwacji, Polsce, Danii, Japonii, Hong Kongu, Tajlandii, Malezji, Chinach i Singapurze. W 1998 roku Korean Chamber Orchestra zadebiutowała w Chinach, biorąc udział w pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu w Beijing, a w 1999 roku wystąpiła po raz pierwszy w Salzburgu. W tym samym roku zespół brał udział w Koncercie dla Pokoju UNESCO w Paryżu, gdzie został oficjalnie mianowany UNESCO Chamber Orchestra for Peace. W ciągu następnych lat orkiestra odbyła tournée po Polsce, Chorwacji i Niemczech, grając na specjalnym koncercie w Sali Koncertowej Generalnego Zgromadzenia Narodów Zjednoczonych, a także dała serię koncertów w Singapurze. Korean Chamber Orchestra występowała ze światowej sławy solistami, takimi jak: Nicolas Chumachenco, Liana Isakadza, Xiang-Dong Gong, Zakhar Bron, Frank Lloyd, Marisa Robles, Salvatore Accardo, Christian Edinger, Young-Uck Kim, Leon Spierer, Christoph Henkel, Rudolf Meister i Felix Ayo. Dyskografia zespołu to 12 płyt, obejmujących szeroki repertuar w wykonaniach, które wyznaczyły nowe standardy na polu muzyki klasycznej w Korei. Z okazji 50. rocznicy powstania Korean Chamber Orchestra wystąpi m.in. z koncertami w Stanach Zjednoczonych, Chinach , Wielkiej Brytanii, Niemczech i Polsce.

Jako solistka wystąpi skrzypaczka Ju- Young Baek, ciesząca się uznaniem Krzysztofa Pendereckiego,
który zaliczył ją do grona najwybitniejszych koreańskich skrzypków.
Ju- Young Baek, mimo młodego wieku, ma za sobą wielką międzynarodową karierę. Koncertowała m.in. w: Carnegie Hall, Lincoln Center w Nowym Jorku, Filadelfii Kimmel Center, Kennedy Center w Waszyngtonie, Suntory Hall w Tokio. Artystka jest laureatką wielu nagród, m.in. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Królowej Elżbiety Belgijskiej w kategorii skrzypiec, brązową medalistką Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Indianapolis, laureatką nagrody na Międzynarodowym Konkursie Paganiniego. Ju- Young Baek w 2005 roku została mianowana najmłodszym profesorem skrzypiec na Uniwersytecie Narodowym w Seulu.

Min Kim (prof)
Skrzypek
Dyrektorem muzycznym Orkiestry Kameralnej Koreańskim

Min Kim urodził się w Seulu i ukończył Seoul National University, a Staatlische Hochschule für Musik w Hamburgu. Po powrocie do Korei w 1979 roku został powołany do wydziału w College of Music, Seoul National University i przejął przywództwo koreańskiej Chamber Orchestra. W ramach jego działalności jako dyrektora muzycznego, on prowadził KCO do jednego z najbardziej udanych orkiestr kameralnych w Korei.
On jest pierwszym koreańskim przedstawił tablicę od Wolfgang Wagner aprecjacji, dyrektor Festiwalu w Bayreuth dla jego kolejnych 20 latach uczestnictwa w festiwalu. Rząd Polski uhonorował go za "Zasługi dla Kultury z RP" za wkład w wymianie kulturalnej między obu krajami. Jest także pierwszym koreańskim nagrodzony "Una vita per la Musica" od prezydenta Włoch. Był członkiem jury w wielu międzynarodowych konkursach, takich jak Konkursie Wieniawskiego, Konkursie Czajkowskiego dla młodych skrzypków, Sendai Konkursu, Leopold-Mozart Competition Markneukirchen Konkursu, China International Queen Elizabeth Konkurencji i Konkurencji.
Służył jako dziekan College of Music w Seoul National University przez sześć lat (1999-2005). Obecnie jest emerytowanym profesorem w Seoul National University, członek Narodowej Akademii Sztuki w Korei, a także służy jako dyrektor muzyczny Orkiestry Kameralnej i koreańskich dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Seulu.

A oto program zabrzańskiego koncertu:
Franz Schubert – Uwertura na orkiestrę smyczkową c-moll
Charles Ives – The Unanswered Question
Karl Amadeus Hartmann – Concerto Funebre na skrzypce i orkiestrę smyczkową
Ludwig van Beethoven – Kwartet smyczkowy op. 59 „Rasumovsky” (Arr. Y.K.Lee)
Zapraszamy na koncert, będzie on nie lada wydarzeniem.

Bilety w cenie 50, 80 oraz 100 złotych do nabycia w kasie DMiT lub on-line

UWAGA! Zwrot biletów możliwy jest tylko i wyłącznie w przypadku odwołania imprezy i tylko na podstawie dowodu zakupu (paragon lub inny dokument potwierdzający dokonanie wpłaty).