2016-03-18 20. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena 2016
Archiwum

Zabrze po raz kolejny, obok Warszawy i Krakowa, będzie gościć w Domu Muzyki i Tańca uczestników 20. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Festiwalu, który odbywa się już od 1997 roku i przedstawia dzieła Beethovena, a także innych twórców, których muzyka kompozytora zainspirowała. To dzięki staraniom prezydent Małgorzaty Mańki-Szulik i przychylności Elżbiety Pendereckiej – dyrektor Festiwalu, rok temu w ramach tego Festiwalu wystąpiła w Zabrzu światowej sławy Korean Chamber Orchestra z utalentowaną skrzypaczką Ju-Young Baek. W tym roku w Zabrzu zagra Lithuanian Chamber Orchestra oraz Sergei Krylov jako dyrygent i solista.

Litewska Orkiestra Kameralna powstała w 1960 roku. Jej założycielem był Saulius Sondeckis, który przez 44 lata był jej dyrektorem artystycznym i naczelnym dyrygentem.
LCO (Lithuanian Chamber Orchestra) to jedna z najbardziej cenionych orkiestr litewskich. W 1966 roku, jako jedna z pierwszych radzieckich orkiestr, otrzymała pozwolenie na koncertowanie poza Związkiem Radzieckim. Jej dwa koncerty odbyły się wówczas w Niemieckiej Republice Demokratycznej. Młoda i energiczna grupa muzyków została zauważona zarówno przez krytyków muzycznych, jak i zgromadzoną na koncertach publiczność. Z biegiem lat rosła sława LCO, a trasy koncertowe miały coraz większy zasięg. Orkiestra oprócz europejskich krajów odwiedziła obie Ameryki, Kubę, Egipt, Republikę Południowej Afryki, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Australię, Chiny i Japonię (sześć razy!). Orkiestra wielokrotnie występowała pod batutą legendarnego dyrygenta Sir Yehudi Menuhina, a niektóre z tych koncertów ukazały się na płytach. Z Litewską Orkiestrą Kameralną, podczas kilkudziesięciu lat jej istnienia, wystąpiło wielu wybitnych solistów z różnych krajów. Byli to między innymi skrzypkowie Gidon Kremer, Tatiana Grindenko Igor Ojstracha, Siergiej Stadler, Oleg Kagan, Vladimir Spivakov Gil Shaham Daniel Hope, Julian Rachlin, Vadim Repin, Sasha Rożdiestwienski, Sarah Chang, Tamaki Kawakubo, Arabella Steinbacher i Janine Jansen, altowioliniści Yuri Bashmet i Maxim Rysanov, wiolonczeliści Mścisław Rostropowicz, Natalia Gutman, Karine Georgian, David Geringasa, Mark Drobinsky, Mischa Maisky, Alexander Kniazev, Danjulo Ishizaka i Denis Shapovalov, pianiđci Evgeny Kissin, Tatiana Nikolayeva, Elisso Virsaladze, Aleksiej Liubimov, Dmitrij Bashkirov, Władimir Kraineva, Sergei Babayan, Barry Douglas, Denis Matsuyev i Aleksiej Volodin, trębacze Timofiej Dokshizer, Guy Touvron, Reinhold Friedrich, Gábor Boldoczki i Siergiej Nakariakov, fleciści Aurèle Nicolet, Jean-Pierre Rampal i Camilla Hoitenga, oboista Aleksiej Ogrintchouk oraz wokaliści José van Dam, Jelena Obrazcowa i Virgilijus Noreika.

Dziś LCO nie tylko utrzymuje wysoki poziom artystyczny, ale również odkrywa nowe pokłady twórcze i prezentuje oryginalne programy. W grudniu 2008 roku nowym dyrygentem orkiestry został Sergej Kryłow.
Sergei Krylov to jeden z najbardziej utalentowanych skrzypków, regularnie zapraszany do najsłynniejszych sal koncertowych świata. Artysta chętnie wykonuje muzykę kameralną, a jako dyrektor muzyczny Litewskiej Orkiestry Kameralnej regularnie występuje w podwójnej roli - solisty i dyrygenta z repertuarem obejmującym okres od baroku po kompozycje współczesne.

W programie zabrzańskiego koncertu usłyszymy „Cztery pory roku w Buenos Aires” Astora Piazzolli oraz „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego.

Bilety w cenie 60, 80 oraz 100 złotych do nabycia w kasie DMiT lub on-line

UWAGA! Zwrot biletów możliwy jest tylko i wyłącznie w przypadku odwołania imprezy i tylko na podstawie dowodu zakupu (paragon lub inny dokument potwierdzający dokonanie wpłaty).