2019-04-05 Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
ArchiwumJuż po raz kolejny w Zabrzu odbędzie się koncert w ramach Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Obecność tego Festiwalu w naszym mieście to wynik starań prezydent Małgorzaty Mańki-Szuliki przychylności Elżbiety Pendereckiej – dyrektor Festiwalu. Tym razem wystąpi Ningbo Symphony Orchestra pod batutą Hao Chenga oraz pianista Krzysztof Książek. W programie zabrzańskiego koncertu usłyszymy następujące utwory: Stefan Kisielewski – Mała uwertura, Ludwig van Beethoven – VII Symfonia, Y. Chengzong, C. Wanghua, S. Lihong, L. Zhuang – Koncert fortepianowy „Yellow River” (na podstawie kantaty Yellow River X. Xinghaia).

Ningbo Symphony Orchestra powstała w 2015 roku, jej głównym dyrygentem i dyrektorem artystycznym jest profesor Feng Yu. Ze względu na wyjątkową lokalizację, w międzynarodowym mieście portowym Ningbo, Ningbo Symphony Orchestra od lat przyciąga rzesze odwiedzających. Muzycy stawiają sobie za cel osiągnięcie takiego poziomu profesjonalizmu, by stać się zespołem o światowej renomie. Ningbo Symphony Orchestra szybko się rozwija i wzięła już udział w różnych wydarzeniach krajowych i międzynarodowych. Orkiestra reprezentowała m.in. Chiny w festiwalu Korea Jeju International Band. Zespół jest coraz bardziej znany i rozpoznawalny na świecie.

Krzysztof Książek to jeden z najciekawszych pianistów swojego pokolenia, półfinalista i laureat dwóch nagród pozaregulaminowych w XVII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015) oraz laureat III nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie mazurków I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (2018). To także triumfator i medalista najwyższych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in.: Lviv International Chopin Piano Competition – I miejsce, Grand Prix oraz nagroda specjalna (2010); II American Paderewski Piano Competition – II nagroda, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Paderewskiego (Los Angeles, USA 2013); IX Międzynarodowy Konkurs im. I. J. Paderewskiego – nagroda specjalna dla najlepszego polskiego uczestnika, (Bydgoszcz 2013); Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina – I nagroda oraz nagroda specjalna (Warszawa 2013); Concours International de Piano de l'Orchestre Philharmonique du Maroc – III nagroda (Rabat i Casablanca, Maroko 2016); IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Halina Czerny-Stefańska in Memoriam
– I nagroda (Poznań 2017). Występował na licznych festiwalach w kraju i zagranicą. Artysta ma w swoim dorobku trzy płyty. Jest absolwentem Akademii Muzycznych w Krakowie i Bydgoszczy w klasie prof. Stefana Wojtasa. Obecnie, w ramach studiów podyplomowych w klasie prof. Arie Vardiego, studiuje w Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover. Jest stypendystą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Pro Musica Bona, programu stypendialnego "Młoda Polska". W kręgu jego zainteresowań znajduje się również kameralistyka, której uczył się pod kierunkiem prof. Kai Danczowskiej, mgr Justyny Danczowskiej, dr hab. Sławomira Cierpika, prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej. Występuje w duecie fortepianowym ze swoją żoną Agnieszką Zahaczewską-Książek.
Koncert pod Honorowym Patronatem Ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej, Pana Liu Guangyuan’a

Bilety w cenie 60, 80 oraz 100 złotych do nabycia w kasie DMiT lub on-line.
UWAGA! Zwrot biletów możliwy jest tylko i wyłącznie w przypadku odwołania imprezy i tylko na podstawie dowodu zakupu (paragon lub inny dokument potwierdzający dokonanie wpłaty).